Na GPW wzrosty wbrew spadkom na świecie

Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Bolesławcu Spółka Akcyjna
06-09-2001, 16:41

Kuba Kurasz

WARSZAWA (Reuters) - Mimo spadków na światowych rynkach, czwartkowe notowania w Warszawie zakończyły się zwyżką głównych indeksów, przy zwiększonych obrotach. Rynek w górę pociągnęły największe spółki, głównie TPSA, PKN i Elektrim.

Zdaniem analityków istnieje szansa na dalsze wzrosty, ale mogą być one uzależnione od sytuacji na świecie, gdzie od dłuższego czasu raczej dominują zniżki indeksów.

"Dzisiejsze wzrosty pociągają w zasadzie trzy spółki - TPSA, PKN i Elektrim. Dalsze wzrosty na kolejnych sesjach są możliwe, ale jest tylko jedno zasadniczne pytanie jak długo w Warszawie może rosnąć, kiedy na świecie indeksy zniżkują" - powiedział Paweł Bogusz, zarządzający w TFI DWS.

Indeks WIG20 zyskał 1,8 procent 1.190,6 punktu. Natomiast TechWIG wzrósł o 1,6 procent do 646,7 punktu. Obroty wyniosły 263,5 miliona złotych.

Według Bogusza zwiększona wartość transakcji wynika z rosnącego zaangażowania inwestorów zagranicznych, a także większej aktywności wielu polskich funduszy emerytalnych.

Akcje TPSA zyskały 3,8 procent, rosnąc do poziomu 13,6 złotych. Widać więc, że inwestorzy pozytywnie odebrali zakończenie przeciągających się negocjacji pomiędzy France Telecom a ministerstwem skarbu w sprawie sprzedaży akcji TPSA.

W środę już po zamknięciu notowań resort skarbu poinformował, że sprzedał konsorcjum France Telecom za 3,5 miliarda złotych 12,5 procent akcji TPSA.

Podczas czwartkowych notowań najbardziej wzrósł kurs Elektrimu, gdyż inwestorzy uznali, że finalizacja umowy z Vivendi jak i coraz większa szansa na sprzedaż strategicznego pakietu Elektrimu Kable dostarczą spółce potrzebny kapitał.

Za akcje Elektrimu płacono o 7,1 procent więcej niż w środę, czyli 22,6 złotego.

"Rynek pozytywnie ocenia finalizację umowy z Vivendi, gdyż w horyzoncie średnioterminowym rozwiązuje ona bieżące problemy finansowe spółki i stąd wzrost kursu" - powiedział Adam Dakowicz, makler z Wood&Company.

Na początku tygodnia podczas spotkania z analitykami pełniący obowiązki prezesa Waldemar Siwak powiedział, że Elektrim ma nowego kandydata do zakupu strategicznego pakietu akcji Elektrimu Kabli.

Elektrim chciał sprzedać Krakowskiej Fabryce Kabli 70,5 procent akcji Elektrimu Kable za 100 milionów dolarów, jedank na tę transakcję nie wyraził zgody Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

Czwartek był również kolejnym dniem zwyżki PKN Orlen. Jak podała prasa austriacki OMV, który rywalizuje z węgierskim MOL-em o 17,6-procentowy pakiet PKN, oferuje 30,5 złotych za akcję.

W środę Reuter podał, że według nieoficjalnych informacji, MOL podwyższył swoją ofertę do 30 złotych.

Jednym z liderów spadów była Netia, której kurs stracił 8,1 procent spadając do 7,95 złotego.

"Spadek kursu związany jest z odejściem prezesa Gadd'a. Świadczy to o tym, że coś niedobrego dzieje się w spółce, jeszcze nie wiadomo dokładnie co i to może budzić niepokój inwestorów" - powiedział Piotr Kajczuk, analityk DM BZ WBK.

W czwartek Netia podała, że jej prezes Mattias Gadd zrezygnował ze stanowiska, a jego obowiązki będzie pełnił Kjell-Ove Blom.

Jak powiedziała Reuterowi Jolanta Ciesielska, rzecznik prasowy Netii powodem dymisji byłego prezesa są przyczyny osobiste.

Pod koniec lipca na rynku pojawiły się pogłoski, że spółka zamierza złożyć w sądzie wniosek o upadłość. Netia jednak je zdementowała.

((Reuters Serwis Polski, tel. +48 22 653 9700, fax +48 22 653 9780, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przedsiębiorstwo Zbożowo-Młynarskie "PZZ" w Bolesławcu Spółka Akcyjna

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na GPW wzrosty wbrew spadkom na świecie