Na majątku jest szybszy zwrot

Paulina Sztajnert
opublikowano: 19-08-2004, 00:00

Sprzedaż polis majątkowych nie rozwija się tak szybko jak życiowych. Ale za to dynamika wyniku netto jest tu imponująca.

Ożywienie dotknęło także rynek ubezpieczeń majątkowych. W pierwszym półroczu na ubezpieczenia majątkowe w dziesięciu największych towarzystwach wydano ponad 7 mld zł, o 6 proc. więcej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. Niemal 60 proc. tego wyniku wypracował największy gracz na rynku — PZU. Spółka majątkowa zebrała ponad 4 mld zł. Była jednak jednym z najwolniej rozwijających się towarzystw.

Kto się poprawił...

Dużo lepiej poradziła sobie Compensa. Sprzedaż spółki wzrosła o niemal 130 proc., do 183,35 mln zł. To głównie zasługa ponad 100- -proc. wzrostu sprzedaży ubezpieczeń komunikacyjnych.

Drugi wynik miało PTU, którego działalność do niedawna stała pod znakiem zapytania. Spółka wróciła jednak do gry. Jej sprzedaż wzrosła o ponad 50 proc. do 146,2 mln zł. Największą dynamikę sprzedaży w portfelu PTU wykazały w ubezpieczeniach auto casco, największą jego częścią były natomiast OC komunikacyjne. Na trzecie miejsce w rankingu powróciła Ergo Hestia. W pierwszym półroczu spółka zebrała 526 mln zł składki brutto.

Ale nie wszystkim powodziło się równie dobrze. Sprzedaż Warty spadła o niemal 3 proc. Do końca czerwca towarzystwo zebrało 917,15 mln zł składki brutto. To głównie wynik spadku przypisu z polis komunikacyjnych. W pierwszym półroczu 2004 r. udział ubezpieczeń innych niż komunikacyjne zwiększył się do poziomu 46,9 proc.

...a kto wyszedł na plus

Dużo lepiej towarzystwa majątkowe radziły sobie z wynikiem finansowym. Łącznie wyniósł on 664 mln zł, czyli wzrósł o ponad 26 proc. w porównaniu z pierwszym półroczem 2003 r. Największą poprawą w tej kategorii może pochwalić się Ergo Hestia. W I półroczu 2003 straciła 21 mln zł, teraz zanotowała zysk 14,98 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paulina Sztajnert

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu