Na Pomorzu będzie jaśniej o zmroku

opublikowano: 09-11-2017, 22:00

Coraz więcej ulic w pomorskich miastach i gminach oświetlają ekologiczne i energooszczędne lampy LED-owe.

Energa Oświetlenie zmodernizowała oświetlenie uliczne m.in. w Gdańsku, Bydgoszczy, a ostatnio w Braniewie. Wkrótce także reprezentacyjny Bulwar Nadmorski w Gdyni rozjaśnią estetyczne i przyjazne dla środowiska lampy. To miejsce przyciąga mieszkańców i turystów. Ciąg komunikacji pieszej na bulwarze jest już oświetlony nowoczesnymi lampami, jednakże uzyskanie lepszego efektu oświetleniowego i krajobrazowego wymaga ujednolicenia temperatury barwnej wszystkich lamp — także na bardzo uczęszczanej ścieżce rowerowej. Wkrótce cały bulwar będzie rozjaśniony. Lampy sodowe, emitujące światło żółte, zastąpią jaśniejsze energooszczędne LED-y. Zamontowane będą także estetyczne słupy stalowe. Prace na bulwarze potrwają do końca marca 2018 r.

— Dobra współpraca z samorządami i otwartość na wdrażanie proekologicznego i energooszczędnego oświetlenia przynosi efekty. Nowoczesne technologie LED poprawiają walory estetyczne i wspierają realizację planów gospodarki niskoemisyjnej w gminach. Zwiększają także widoczność o zmierzchu i w nocy, co ma istotne znaczenie dla poprawy bezpieczeństwa — mówi Michał Bełbot, prezes spółki Energa Oświetlenie. Ostatnio spółka zmodernizowała oświetlenie uliczne m.in. w Gdańsku, Kartuzach i Sulęczynie. W tej „perełce Kaszub” i 24 okolicznych miejscowościach w gminie Sulęczyno wymieniono 441 energochłonnych lamp sodowych na nowoczesne oświetlenie z matrycami LED-owymi. W Gdańsku na prawie 70 ulicach, w tym na głównym ciągu komunikacyjnym, zamontowano ponad 4 tys. lamp LEDowych. Emitują białe światło, bardziej naturalne i przyjazne dla środowiska. W październiku w Braniewie rozświetlono ciemną od zmierzchu ulicę Królewiecką. Zamontowano nową sieć kablową i 30 latarni wyposażonych w energooszczędne lampy. W 2017 r. w celu poprawy bezpieczeństwa w mieście doświetlono także kilkanaście przejść dla pieszych. Zastosowanie matryc LEDowych pozwala też na oszczędności w budżecie samorządów. Redukcja emisji CO 2, uzyskana w wyniku modernizacji oświetlenia, pozwala wypełniać założenia gminnych planów gospodarki niskoemisyjnej. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Polecane