Na razie nie będzie fuzji hut szkła

Robert Grzeszczuk
26-04-1999, 00:00

Na razie nie będzie fuzji hut szkła

W najbliższym czasie nie dojdzie do fuzji Ireny i Krosna — dwóch notowanych na giełdzie hut szkła. Obie spółki zacieśnią jednak współpracę między sobą.

Fuzja Krosna i Ireny na razie nie jest możliwa. Tak przynajmniej twierdzi Krzysztof Janas, wiceprezes krośnieńskiego przedsiębiorstwa.

Pierwsze sugestie na temat ewentualnego połączenia obu spółek pojawiły się jeszcze w listopadzie ubiegłego roku, po tym jak Krosno zwiększyło poziom swojego zaangażowania w Irenie z 4,5 do ponad 9,4 proc. Poinformował jednak, że prowadzone są rozmowy o współpracy pomiędzy dwoma firmami, które dotyczą przede wszystkim obniżenia kosztów dystrybucji i ustalenia wspólnej polityki w zakresie sprzedaży.

Zdaniem analityków fuzja między Krosnem i Ireną byłaby korzystna dla obu spółek i prawdopodobnie w niedalekiej przyszłości do niej dojdzie. Pozwoliłoby to nie tylko obniżyć koszty działalności, ale także znacznie rozszerzyć sieć sprzedaży. Byłoby to o tyle korzystne, że konkurencja na rynku, na jakim działają spółki, jest coraz większa. Wyroby Krosna i Ireny są w dużym stopniu komplementarne. Pierwsza ze spółek specjalizuje się głównie w produkcji kryształów. Druga zaś w produkcji szkła sodowo-wapniowego ręcznie formowanego. Obie jednak konkurują na rynku szkła sodowo-wapniowego formowanego automatycznie. Za fuzją muszą się jednak opowiedzieć najwięksi akcjonariusze przedsiębiorstw. Wrogie przejęcie nie wchodzi raczej w grę.

Obecnie, poza Krosnem, największym udziałowcem Ireny jest Centrala Eksportowo-Importowa Minex, która wraz z podmiotami zależnymi posiada 22,14 proc. akcji przedsiębiorstwa. Firma ta jest również akcjonariuszem Krosna. W tej ostatniej jednak jej udział nieznacznie przekracza 9 proc. Pozostali akcjonariusze Ireny to Pictet & Cie — właściciel 9,94 proc. walorów oraz Pioneer (8,8 proc.). Nieco ponad 5 proc. kapitału akcyjnego posiada również Pekao SA.

Największym akcjonariuszem Krosna jest Grupa PZU, do której należy łącznie 18,43 proc. kapitału akcyjnego przedsiębiorstwa. Ponad 9 proc. posiada amerykański fundusz inwestycyjny Scudder.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Robert Grzeszczuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na razie nie będzie fuzji hut szkła