Na razie nie ma z czego potrącić

opublikowano: 07-05-2013, 00:00

Od weekendu koalicja rządowa prowadzi intensywne działania łagodząco-rozpraszające wpadkę po przycięciu przez Komisję Europejską o 79,9 mln EUR polskiego konta wspólnej polityki rolnej.

Winnych nie ma i nie będzie, chociaż znowu wyszło na jaw iskrzenie na stykach wewnątrz rządu — patrz wektor na str. 3. Generalnie przechodzimy jednak do kontrofensywy: najpewniej coś się pomyliło tym eurokratom w Brukseli...

Otóż — nie pomyliło się, co w rozprawie odwoławczej potwierdzi Trybunał Sprawiedliwości UE. Eurokracja sama doi unijny budżet na maksa, ale bardzo nie lubi, gdy bez wymaganych papierów czynią to obywatele państw członkowskich. Przy okazji wypada przypomnieć, że perspektywa finansowa 2014-20, z której potrącone zostaną Polsce i trzynastu innym państwom zakwestionowane fundusze, prawnie... nadal nie istnieje. Triumf polityczny lutowego szczytu, który premier Donald Tusk uczcił konsumpcją przed kamerami marcepanowych 500-eurówek na torcie, to ledwie początek. Parlament Europejski zaciął się i postawił warunki. Wczoraj w sprawie przyspieszenia procedury pertraktowali dwaj przewodniczący, Jose Manuel Barroso z Martinem Schulzem, ale bez znaczącego efektu.

Kolejny raz wypłynęła kwestia unijnej dziury budżetowej, przepychanej od ubiegłego roku aby dalej. Żeby uzgadniać ramy 2014-20, najpierw wszystkie strony trójkąta (komisja, rada i parlament) muszą wykombinować jakieś 11 mld EUR na domknięcie budżetu 2013. Chodzi o zlikwidowanie rozwarcia nożyc między zobowiązaniami a spływającymi do Brukseli z całej UE fakturami za płatności. Europosłowie tak się zaparli, że odrzucają możliwość negocjacji równoległych — i w krótkim horyzoncie rocznym, i od razu siedmioletnim. To postawa logiczna i zdrowa finansowo, ale jakaś taka nie unijna...

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: JACEK ZALEWSKI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu