Na rodzinnych torach

opublikowano: 19-12-2022, 00:15
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Zaczęło się od zakazu konkurencji, który przez rok obowiązywał Sławomira Bijaka. Po odejściu z dużej korporacji założył własną firmę i wykorzystał w niej dotychczasowe doświadczenia.

2. miejsce województwo śląskie – 4B Finanse

Specjaliści od torów:Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa firmy, 4B Finanse dostarcza ona podmiotom  wyspecjalizowanym w budownictwie kolejowym i tramwajowym szyny, rozjazdy, materiały podsypkowe i budowlane, podkłady oraz inne niezbędne akcesoria. Na zdjęciu od lewej Gabriel Drabek, Marcin Bijak, Łukasz Bijak, Sławomir Bijak i Rafał Kozłowski.
Specjaliści od torów:Wbrew temu, co mogłaby sugerować nazwa firmy, 4B Finanse dostarcza ona podmiotom wyspecjalizowanym w budownictwie kolejowym i tramwajowym szyny, rozjazdy, materiały podsypkowe i budowlane, podkłady oraz inne niezbędne akcesoria. Na zdjęciu od lewej Gabriel Drabek, Marcin Bijak, Łukasz Bijak, Sławomir Bijak i Rafał Kozłowski.

Firma przybrała charakter spółki rodzinnej, co było oczywiste na tym etapie, ponieważ wykorzystała m.in. również doświadczenie syna założyciela – Łukasza. On też pracował kilka lat w innej organizacji. Pomysłodawcą nazwy była żona obecnego prezesa i mimo że zawarte w niej słowo „finanse” kojarzy się z czymś zupełnie innym, to głównym profilem działalności spółki jest sprzedaż materiałów dla budownictwa kolejowego i tramwajowego. Są to m.in. szyny, rozjazdy, materiały podsypkowe i budowlane, akcesoria i podkłady kolejowe.

Motorem umożliwiającym szybki rozwój są zaangażowani pracownicy, z których praktycznie wszyscy są powiązani rodzinnie.

– Konkurencja na rynku jest dość liczna i mimo że nie stanowi dla nas zagrożenia, to musimy na co dzień stawiać jej czoła na rynku. Jeśli będziemy postępować tak jak dotychczas i żmudnie, regularnie rozwijać współpracę z podmiotami z rynku budownictwa kolejowego, powinniśmy sobie poradzić ze wszelkimi zagrożeniami. Potwierdza to rok 2022, w którym koronawirus oraz wojna w Ukrainie zmieniły znacząco rynek. Powstało wówczas wiele nowych zagrożeń, a my mimo to konsekwentnie poprawiliśmy nasze wyniki – podkreśla Marcin Bijak, specjalista ds. finansowych.

Widocznymi problemami na rynku są nieprzewidywalne ceny materiałów, nośników energii i zmiany innych kosztów związanych z procesem produkcji, które przekładają się na ceny końcowe produktów. To wszystko powoduje częste zmiany parametrów cenowych oraz warunków dostaw, które są kluczowe dla klientów.

W skład zespołu wchodzi sześciu pracowników. Współpracują, co jest oczywiste, również z podmiotami zewnętrznymi odpowiedzialnymi m.in. za obsługę prawną czy księgowość.

Co jest ważne? Atmosfera w pracy, przepływ informacji między pracownikami i umiejętność pomagania klientom w rozwiązywaniu ich problemów. Wyróżnikiem firmy jest kompleksowość dostaw materiałów, ich szybka realizacja i stały kontakt z klientem.

– W roku 2022 znacząco zwiększyliśmy nasze przychody i zapewne podwoimy zysk z roku ubiegłego. Kierunek, jaki sobie obraliśmy, to uruchomienie w najbliższych miesiącach prawdziwego Centrum Logistyki Kolejowej, co mamy nadzieję się urealni i będzie dla nas powodem do dumy i radości – dodaje Marcin Bijak.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane