Na rynek mieszkań nadchodzi uspokojenie?

opublikowano: 17-07-2018, 15:26

Wyraźna zmiana w trendzie dotyczącym liczby pozwoleń na budowę uzyskanych przez deweloperów może oznaczać, że deweloperzy zauważyli, iż aktualny wzrost cen (8,5 proc. w ciągu roku) jest dla części kupujących nie do zaakceptowania - uważa Marcin Krasoń, analityk Home Brokera, pośrednika na rynku nieruchomości.

Jego zdaniem, potwierdzeniem tych przypuszczeń może być fakt, że w ostatnim kwartale zmniejszyła się sprzedaż mieszkań, zanotowana przez giełdowych deweloperów. Spadek wyniósł 11,3 proc. (dane portalu Rynekpierwotny.pl).

- Może więc być tak, że na rynek budownictwa mieszkaniowego nadchodzi uspokojenie. To naturalne, że jeszcze przez jakiś czas liczba rozpoczętych budów, a szczególnie oddanych mieszkań, będą rosły, ale z czasem spadek dynamiki pojawi się i tam - mówi Marcin Krasoń.

Jak dodaje specjalista, obserwowany w danych GUS spadek dynamiki pozwoleń na budowę, to prawdopodobnie pierwszy efekt spadku popytu na nowe mieszkania, za czym stoi wyraźny wzrost cen. 

- To objaw odwrotny niż podczas boomu sprzed dekady, kiedy to wzrost cen powodował… wzrost popytu. Rosnące ceny gruntów, materiałów i wykonawstwa przełożyły się na stawki za metr kwadratowy mieszkania, na co kupujący zareagowali zdrowym otrzeźwieniem popytu. Zagadką pozostają dalsze kroki deweloperów - mówi Marcin Krasoń.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Na rynek mieszkań nadchodzi uspokojenie?