Na rynku najmu zrobi się gorąco

opublikowano: 19-08-2019, 22:00

Stawki za wynajem mieszkania zapewniają właścicielom mieszkań średnią rentowność na poziomie 7,3 proc. brutto, wynika z raportu Expandera i portalu Rentier.io.

We wszystkich analizowanych miastach koszt najmu jest wyższy niż rata kredytu zaciągniętego za zakup podobnego mieszkania. Jak zaznaczono, lipiec i sierpień to czas, kiedy na rynek trafiają mieszkania zwolnione przez studentów kończących rok akademicki, dlatego popyt ustępuje pola podaży. We wrześniu i październiku sytuacja znów się jednak zmieni — i znów przez studentów.

— W tym okresie jest największa konkurencja wśród osób szukających mieszkań. Z punktu widzenia właściciela jest to więc dobry moment na wystawienie lokalu i sprawdzenie, czy podwyżka ceny zda egzamin. Z tego względu najbliższe miesiące mogą przynieść wzrost kosztów najmu — przewiduje Anton Bubiel z Rentier.io.

W czołówce rankingu rentowności najmu utrzymują się Sosnowiec (8,8 proc. brutto w skali roku) i Częstochowa (7,9 proc.), a na ponadprzeciętne zyski można liczyć także w Łodzi, Katowicach i Szczecinie. W tych samych miastach największa jest też różnica między kosztem najmu a ratą kredytu potrzebnego na kupno mieszkania. Jarosław Sadowski z Expandera tłumaczy to tym, że kredyt wiąże się z koniecznością wniesienia wkładu własnego i długoletnim zobowiązaniem. W raporcie przy wyliczaniu rentowności nie uwzględniono m.in. kosztów ewentualnego kredytu zaciąganego na zakup mieszkania, kosztów okresowych napraw i remontów, kosztów umów notarialnych, opłat sądowych, prowizji i opłat dla pośredników.

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu