Na rynku robi się coraz gęściej

Beata Tomaszkiewicz
opublikowano: 29-10-2004, 00:00

W tym roku branża leasingowa odnotuje prawie 30-proc. wzrost. Po zastoju znów rusza finansowanie aut.

W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku firmy leasingowe oddały klientom aktywa łącznej wartości 9,1 mld zł. Oznacza to prawie 30- -proc. wzrost w stosunku do ubiegłego roku.

— Taka dynamika powinna się utrzymać w całym roku — mówi Piotr Kaczmarek, wiceprezes Związku Przedsiębiorstw Leasingowych i prezes EFL.

Nowi liderzy

EFL z aktywami 1,3 mld zł utrzymał pozycję lidera branży. Jest numerem jeden w leasingu środków transportu drogowego, samochodów osobowych (ma ponad jedną czwartą rynku), maszyn i urządzeń. Jednak firma odnotowała mniejszy niż branża wzrost, który wyniósł nieco ponad 8 proc. Zdecydowanie lepiej powodziło się firmom trochę mniejszym. Drugi co do wielkości BRE Leasing miał ponad 50-proc. skok, m.in. dzięki transakcjom na rynku nieruchomości, gdzie jest przodownikiem. BPH Leasing, szósty na rynku, wykazał ponad 60-proc. wzrost.

— To firma, która bardzo mocno walczy o rynek i zdobywa w poszczególnych segmentach coraz większe udziały — mówi Mieczysław Groszek, prezes BRE Leasing.

Piotr Kaczmarek dodaje, że oprócz BPH Leasing do agresywnych graczy zaliczyć należy Pekao Leasing, któremu w tym roku udało się wyjść z kryzysu i zaczyna walczyć o pozycję na rynku leasingu ruchomości. Nie można też zapomnieć o SG Equipment Finance (dawny Franfinance) oraz VB Leasing.

— W pierwszej dziesiątce powoli dysproporcje się zacierają — mówi Piotr Kaczmarek.

Mali chcą aut

Z szacunków Związku Przedsiębiorstw Leasingowych wynika, że do końca roku branża odda klientom aktywa wartości około 13,5 mld zł.

— Wyraźnie widać, że w czwartym kwartale znów rusza leasing aut osobowych. Głównie małych samochodów, które leasingują małe firmy — wyjaśnia Piotr Kaczmarek.

Wojciech Nowacki, prezes WBK Leasing, dodaje natomiast, że w całym roku utrzymuje się wysoki wzrost leasingu maszyn i urządzeń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Beata Tomaszkiewicz

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Na rynku robi się coraz gęściej