Na ryzyku można dobrze zarabiać

Sebastian Gawłowski
opublikowano: 2006-05-02 00:00

Przez półtora roku banki wydadzą miliony na systemy zarządzania ryzykiem. Dlatego do Polski wchodzi lider tej branży na świecie.

Algorithmics Incorporated (AI), kanadyjska firma konsultingowa wchodząca w skład grupy Fitch, weszła do Polski. Firma specjalizuje się w zarządzaniu i weryfikacji ryzyka działalności instytucji finansowych i tworzeniu aplikacji systemowych. Spółka chce stać się wiodącym doradcą dla gigantów polskiej gospodarki, głównie banków.

Algorithmics wiąże duże nadzieje z naszym regionem, gdyż do końca 2007 r. banki muszą wypełnić wymogi umowy kapitałowej Bazylea II, ustalonej przez Bazylejski Komitet ds. Regulacji Bankowości i Procedur Nadzorczych. Dotyczy ona właśnie zarządzania ryzykiem kredytowym, operacyjnym i rynkowym. Polskie banki przeprowadzają obecnie znaczące inwestycje w tej dziedzinie.

— Po wstąpieniu do UE Polska i inne kraje tego regionu stały się dla nas bardzo obiecującym rynkiem. Rosja, z ponad tysiącem banków, jest dla nas równie ważna, ale nasze regionalne przedstawicielstwo znajduje się w Warszawie. Polskie banki mają zaległości w kwestii systemów zarządzania ryzykiem i tu widzimy szansę dla naszej firmy — mówi Alexander Sirotin, dyrektor AI, odpowiedzialny w firmie za środkową i wschodnią Europę.

Firma uczestniczy obecnie w sześciu przetargach rozpisanych przez polskie banki.

— Interesują nas kontrakty od 1 mln USD lub EUR w górę. W orbicie naszych zainteresowań jest świadczenie usług dziesięciu największym polskim bankom. W pierwszym roku zakładamy przede wszystkim rozruch biznesu. Będziemy usatysfakcjonowani sprzedażą licencji na poziomie kilku milionów dolarów w tym regionie — dodaje Alexander Sirotin.

Spółka ma już na koncie wdrożenie systemu w PKO BP (wraz z partnerami Andersen Business Consulting oraz Ernst & Young).

— Ponadto naszym klientem, który wykupił dostęp do bazy danych ryzyka operacyjnego, został BRE Bank. Jesteśmy także blisko zdobycia następnego kontraktu — podkreśla dyrektor AI.

Obecnie na świecie spółka obsługuje łącznie 200 klientów, w tym 60 największych instytucji finansowych. Docelowo w regionie środkowoeuropejskim chce rozszerzyć krąg klientów o największe firmy, chociażby z sektora surowcowego. Na tym polu ma również doświadczenie, gdyż ma klientów ze światowego sektora energetycznego.

Fitch Group przejął Algorithmics Incorporated w 2005 r. za 175 mln USD. Głównymi konkurentami są Misys i SunGard. Spółka nie ma polskich konkurentów.