Na ścieżce etycznego wzrostu

KOMENTARZ PARTNERA: WOJCIECH JASIŃSKI, prezes PKN Orlen
opublikowano: 28-03-2016, 22:00

Etyka — termin pochodzący od greckiego słowa ethos, czyli zwyczaj — z każdym rokiem coraz wyraźniej zaznacza swoją obecność w ogólnoświatowej debacie, dotyczącej modeli funkcjonowania biznesu. To właśnie zasady etyczne determinują bowiem tak istotne dla stabilnego rozwoju firm kwestie, jak odpowiedzialność społeczna, ład korporacyjny, kultura organizacyjna czy innowacyjność.

Co więcej, w obliczu wciąż bardzo wysokiej zmienności na globalnych rynkach, dużego deficytu zaufania do biznesu, ale też rosnących oczekiwań społecznych wobec niego, stają się jeszcze istotniejsze. Pozwalają również na budowanie trwałych i pozytywnych relacji z otoczeniem. Bo etyczną postawę biznesu mierzy się nie tylko odpowiedzialnością za oferowane produkty czy usługi, ale także jakością relacji ze wszystkimi grupami interesariuszy, na których oddziałuje dana firma. Dlatego niezwykle cieszy nas fakt, że PKN Orlen w tym roku już po raz trzeci z rzędu został uznany przez prestiżowy amerykański ośrodek badawczy Ethisphere Institute za jedną z czołowych na świecie firm w tym zakresie. Instytucja ta traktuje kwestie związane z pojęciem etyki w biznesie niezwykle szeroko i kompleksowo. Dlatego tytuł ten uznajemy również za potwierdzenie, że etyka stała się w koncernie zwyczajem — trwałym komponentem naszej codziennej pracy, a nie tylko zbiorem zasad zapisanych w dokumentach korporacyjnych. Udział w tym plebiscycie jest dla nas niezwykle ważny także dlatego, że oprócz silnych stron pozwala nam zdiagnozować obszary wymagające poprawy. Jestem przekonany, że podobne korzyści odnoszą firmy aspirujące do tytułu Etyczna Firma. To natomiast gwarantuje, że pojęcie etyki w polskim biznesie będzie zyskiwać na znaczeniu, a takich firm jak tegoroczni laureaci z roku na rok będzie przybywać. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: KOMENTARZ PARTNERA: WOJCIECH JASIŃSKI, prezes PKN Orlen

Polecane