Na Starym Kontynencie rosną akcje blue chipów

Paweł Kubisiak
opublikowano: 28-12-2001, 13:51

Europejskie giełdy rosną od otwarcia piątkowej sesji dzięki dobrym danym ekonomicznym i nadziejom na poprawę wyników finansowych spółek. W czołówce wzrostów znajdują się zarówno spółki technologiczne, jak i akcje sektora finansowego. Do godz. 13.30 niemiecki DAX zarobił 0,7 proc., paryski CAC 40 0,32 proc., a londyński FTSE 0,34 proc. Dobre nastroje umocniły się po tym, jak Europejski Bank Centralny podał, że nadwyżka na rachunku obrotów bieżących w strefie euro wyniosła w październiku 0,1 mld euro, podczas gdy rynek oczekiwał deficytu 0,3 mld euro.

Informacje o wzroście sprzedaży detalicznej zarówno w sieciach handlowych, jak i w internecie wywołały popyt na spółki komputerowe, producentów telefonów komórkowych i dotkomy. We Frankfurcie kurs producenta mikroprocesorów Infineon Technologies zyskał 1,3 proc., a Siemens zarobił 1,1 proc. Prawie 1 proc. zyskały akcje czołowych producentów telefonów komórkowych Nokii i Siemensa.

W Paryżu rosną akcje telekomów i instytucji finansowych, w tym operator komórkowy Orange i producent komórek Alcatel. Dobre nastroje umacnia wczorajsza informacja o pierwszym od 19 miesięcy wzroście produkcji we francuskich przedsiębiorstwach. Jednak optymizm przygasł po informacji o wzroście stopy bezrobocia we Francji do 9,0 proc.

We Frankfurcie poza telekomami rosną praktycznie wszystkie akcje producentów samochodów i instytucji finansowych. Czołowy ubezpieczyciel Allianz zyskał ponad 2 proc.

Zwyżkę notują wciąż koncerny paliwowe - Shell T&T zyskał 2,8 proc., Royal Dutch 0,7 proc, a TotalFinaElf 0,8 proc. Rynek już od kilku dni czekał na piątkową decyzję OPEC i zgodnie z oczekiwaniami kartel eksporterów ropy obniżył od 1 stycznia wydobycie tego surowca o 1,5 mln baryłek dziennie.

PK

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Kubisiak

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu