Na tropie cofających liczniki

opublikowano: 13-05-2019, 22:00

Marek Konieczny, szef Związku Dealerów Samochodowych, ostrzega firmy i osoby fałszujące wskazania liczników samochodowych: zwijajcie biznes, inaczej… dopadniemy was

Wiele wskazuje na to, że takie ogłoszenia znikną z przygranicznych
miejscowości i internetu. Od 25 maja 2019 r. „korekta liczników” będzie
przestępstwem, a uczciwi sprzedawcy zapowiadają ofensywę przeciwko nielegalnym
praktykom.
Zobacz więcej

HISTORIA:

Wiele wskazuje na to, że takie ogłoszenia znikną z przygranicznych miejscowości i internetu. Od 25 maja 2019 r. „korekta liczników” będzie przestępstwem, a uczciwi sprzedawcy zapowiadają ofensywę przeciwko nielegalnym praktykom. FOT. YOUTUBE.COM.AUTA-Z-NIEMIEC.COM

10 maja 2019 r. w Dzienniku Ustaw został opublikowany tekst ustawy o zmianie ustawy Prawo o ruchu drogowym oraz ustawy Kodeks karny, zwanej popularnie prawem penalizującym fałszowanie wskazań liczników w pojazdach. Nowelizacja zacznie obowiązywać od 25 maja. Zatem od tego dnia tzw. korekty przebiegu staną się przestępstwem. W związku z tym Związek Dealerów Samochodów, Stowarzyszenie Komisów i Forum Rynku Samochodów Używanych, przy wsparciu partnerów, rozpoczynają akcję informacyjną, marketingową i prawną, mającą na celu dopilnowanie, aby postanowienia ustawy były stosowane i egzekwowane. Kampania będzie edukować Polaków, w jaki sposób sprawdzić, czy kupowane auto używane ma cofnięty licznik, i przede wszystkim w jak największym stopniu wyeliminować z rynku nieuczciwych sprzedawców. Akcja potrwa kilkanaście miesięcy i będzie składała się z kilku etapów. Pierwszy z nich pod hasłem „Zwijajcie szyldy” ma spowodować zniknięcie z polskich dróg i z polskiego internetu, a najlepiej z polskiej rzeczywistości firm, które opierają swój biznes na usługach „korygowania liczników”. Dziś działają otwarcie i oficjalnie. To się musi skończyć. Początek akcji to otwarty list ostrzegawczy wystosowany przez Związek Dealerów Samochodów do właścicieli i pracowników firm zmieniających przebieg liczników samochodowych.

„Od 25 maja każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem zagrożonym karą od trzech miesięcy do pięciu lat więzienia. I nieważne, czy ktoś kręci licznik w celu oszustwa czy dla zabawy, czy kręci do przodu czy do tyłu. Teraz nie ma to już żadnego znaczenia. Każda zmiana wskazań licznika będzie przestępstwem. Tak dla Was, jak też osób, które zlecają Wam kręcenie” — czytamy w liście.

Autorzy listu podkreślają, że adnotacje przy ofertach cofnięcia liczników, takie jak: „Pamiętaj, dokonując zmiany wskazań licznika lub innych modułów elektronicznych, należy poinformować o tym przyszłego nabywcę samochodu. Zmiana przebiegu w celu osiągnięcia korzyści majątkowych lub zatajenia prawdziwego przebiegu jest w Polsce zabroniona i karana”, na nic się zdadzą, bo od 25 maja przekręcenie licznika to przestepstwo.

81a6d2b2-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Cztery kółka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE
Cztery kółka
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter na temat rynku motoryzacyjnego: premiery, nowości, branżowe ciekawostki.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

„Wiem, że będziecie się z nas śmiać. Że jak nie Wy, to zrobi to Turek w Niemczech, że jak nie legalnie, to zrobicie to w szarej strefie, że Polacy są głupi i chcą być oszukiwani. Na Waszym miejscu bym się nie cieszył. Uczciwi sprzedawcy aut używanych dostali do ręki niezłą ustawę i z pewnością nie zawahają się jej użyć. Szykujcie się na donosy i prowokacje. Szykujcie się na policję i prokuratorów. Pierwsze ofiary są już upatrzone” — grzmią autorzy listu otwartego, dodając, że walczyli tę ustawę od 10 lat. „Nie odpuścimy. Zostało Wam jeszcze niecałe dwa tygodnie. Zwijajcie szyldy” — kończą list.

Przypomnijmy, że nowe przepisy będą składać się z dwóch części — części karnej oraz części administracyjnej. Część karna to wprowadzenie do Kodeksu karnego zupełnie nowego typu przestępstwa (art. 306a): „Kto zmienia wskazanie drogomierza pojazdu mechanicznego lub ingeruje w prawidłowość jego pomiaru, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5” oraz „Tej samej karze podlega ten, kto zleca innej osobie wykonanie czynu, o którym mowa”. Przewidziana sankcja będzie bardzo wysoka. Co jednak najważniejsze — w przepisie wprost wskazano, że karze będzie podlegał również zlecający fałszowanie wskazań licznika. Ukróci to przemysł „cofania” liczników i oferowania takich usług na rynku. Część administracyjna dotyczy kwestii regulacji i dopuszczalności wymiany licznika. Bardzo ważne jest także to, że według nowych przepisów Policja, Straż Graniczna, Inspekcja Transportu Drogowego, Żandarmeria Wojskowa i służby celne będą miały obowiązek spisywania aktualnego stanu licznika kontrolowanego auta, także pojazdu niezarejestrowanego, holowanego bądź przewożonego na przyczepie. Dane trafią do Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców.

Zgodnie z szacunkami Związku Dealerów Samochodów zjawisko „kręcenia liczników” jest w Polsce powszechne. Może dotyczyć nawet 85 proc. używanych samochodów sprowadzanych z zagranicy.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy