Na Wall Street jednak spadki

opublikowano: 11-05-2012, 22:40

Dow Jones tracił na zamknięciu 0,27 proc. Przez tydzień, w którym tylko jedną sesję zakończył wzrostem, zanotował 1,7 proc. zniżkę. S&P500 stracił w piątek 0,34 proc. i 1,15 proc. przez tydzień. Wartość Nasdaq rosła na zamknięciu, ale o mniej niż 1 pkt. Przez tydzień indeks stracił tylko 0,76 proc., ale od początku miesiąca traci więcej niż pozostałe, bo aż 3,7 proc. wobec 3,2 proc. S&P500 i 3,0 proc. Dow Jones.

Dwie wiadomości miały największy wpływ na inwestorów w piątek. Strata ok. 2 mld USD przez JP Morgan na nietrafionych inwestycjach i nieoczekiwany wzrost indeksu nastrojów konsumentów do najwyższej wartości od czterech lat. Pierwsza wiadomość zdominowała pierwsze minuty handlu. Druga pojawiła się ok. 30 minut po jego rozpoczęciu i pozwoliła indeksom odrobić straty. Dzienne maksimum osiągnęły jeszcze w pierwszej połowie sesji. Potem stopniowo oddawały zdobycz punktową. Drożały dolar i obligacje skarbowe USA. Taniały surowce. Ropa zanotowała najniższy kurs zamknięcia na NYMEX w tym roku.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Spadły indeksy 9 z 10 głównych segmentów S&P500. Jako jedyny rósł indeks spółek świadczących usługi telekomunikacyjne (1,2 proc.). Najmniejsze straty notowały segmenty użyteczności publicznej (-0,05 proc.) i IT (-0,1 proc.). Najsłabsze były segmenty materiałowy (-0,4 proc.), energii (-0,7 proc.) i finansowy (-1,2 proc.). JP Morgan był najmocniej przecenionym blue chipem i drugą najmocniej tracącą spółką w S&P500. W szerszym indeksie większy odwrót inwestorów notował tylko Chesapeake Energy, który zapomniał poinformować rynek o 1,4 mld USD długu, a co ujawnił w piątek The Wall Street Journal. Najmocniej drożejącymi spółkami z S&P500 były Netflix i Nvidia. W przypadku pierwszej zdecydowała wiadość, że jeden z insiderów kupił po raz pierwszy od 2006 roku akcje spółki, przeznaczają na to od razu 14,5 mln USD. Druga wywołała popyt na własne akcje publikując prognozę sprzedaży kwartalnej wyższą od przedstawianych przez analityków. Ostatecznie na zamknięciu drożało ok. 60 proc. spółek z S&P500. Spośród wchodzących w skład Nasdaq Composite rosły kursy 51 proc. Z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones taniało 18. Najmocniej JP Morgan (-9,3 proc.) i Bank of America (-1,9 proc.). Najmocniej drożały akcje gigantów telekomunikacyjnych Verizon (1,5 proc.) i AT&T (1,4 proc.) oraz potentata rynku mikroprocesorów, Intela (1,4 proc.).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Świat / Na Wall Street jednak spadki