Na Wall Street spadki po rekordowym otwarciu

opublikowano: 18-12-2020, 17:02

Na amerykańskich rynkach akcji przeważa podaż. Inwestorzy obawiają się fiaska rozmów polityków o pakiecie wsparcia gospodarki. Do tego dochodzi „quadruple witching”.

Indeksy amerykańskich rynków akcji zaczęły piątkową sesję rekordowo wysoko i był to jak dotąd jej najlepszy moment. Od pierwszych minut indeksy idą w dół. Po godzinie handlu Dow Jones i S&P500; tracą 0,5 proc., a Nasdaq spada o 0,2 proc. Podaż przeważa we wszystkich 11 głównych segmentach S&P500.; Najmocniej spadają ochrona zdrowia (-0,7 proc.), energia (-0,8 proc.) i nieruchomości (-1,1 proc.). Najmniej tracą dobra codziennego użytku (-0,3 proc.) i spółki użyteczności publicznej (-0,15 proc.).

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Inwestorzy niepokoją się, że politycy zawiodą i nie zdołają uzgodnić finansowania rządu oraz pakietu wsparcia gospodarki do północy w piątek, do kiedy mają czas. Dodatkowo zmienność na rynkach zwiększa wypadające dzisiaj „quadruple witching”, czyli wygasanie kontraktów i opcji na akcje i indeksy. Swój udział ma w niej także Tesla, która w poniedziałek wejdzie do S&P500.; Akcje spółki drożeją o 2,5 proc., najmocniej spośród spółek największej kapitalizacji z Nasdaq , z których większość tanieje. W grupie FAANG rośnie tylko kurs Netflxa i to o mniej niż 0,1 proc.

Indeks dolara rośnie, a rentowności obligacji USA spadają. Lekko tanieje złoto. Minimalnie zmienia się także kurs ropy WTI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane