Na Wall Street wróciły wzrosty

opublikowano: 23-10-2014, 22:24

S&P500 rósł na zamknięciu o 1,2 proc., Dow Jones o 1,3 proc., a Nasdaq o 1,6 proc. Wzrosty byłyby wyższe gdyby nie strach przed Ebolą.

Bloomberg

Na amerykańskie rynki akcji wróciły dobre nastroje. Przyczyniły się do tego doniesienia o zaskakująco dobrym odczycie wskaźnika aktywności przemysłu przetwórczego w Europie, a także dobre wyniki kwartalne amerykańskich spółek, przede wszystkim blue chipów: 3M i Caterpillar. Dane makro w USA nie popsuły nastrojów pomimo spadku indeksu PMI i wzroście liczby tzw. nowych bezrobotnych. Pod koniec sesji rynek zareagował nerwowo na informację o podejrzeniu Eboli u jednego z lekarzy w Nowym Jorku, ale indeksy utrzymały wyraźny wzrost do zamknięcia handlu. Staniały obligacje USA i złoto. Umocnił się dolar. Ropa zdrożała po doniesieniach Bloomberga, że Arabia Saudyjska zmniejszyła jej dostawy.

Na zamknięciu rosła wartość indeksów 8 z 10 głównych segmentów S&P500. Najmocniej rosły segmenty przemysłowy (2,2 proc.) i energii (1,8 proc.), które w środę najmocniej traciły. Najsłabsze były w czwartek segmenty „defensywne”: dóbr codziennego użytku (0,1 proc.) i usług telekomunikacyjnych (-1,2 proc.). Na zamknięciu rosła wartość 86 proc. spółek wchodzących w skład S&P500 i 90 proc. z Nasdaq 100. Caterpillar, producent ciężkiego sprzętu budowlanego, był najmocniej drożejącym blue chipem wchodzących w skład średniej Dow Jones. Wszedł też do dziesiątki najmocniej drożejących spółek z S&P500 dzięki lepszym niż oczekiwano wynikom kwartalnym i podwyższeniu prognozy rocznego zysku. Drugim równie mocno drożejącym blue chipem był 3M, także dzięki wynikom. Tylko 4 z 30 spółek tworzących średnią Dow Jones kończyły sesję spadkiem kursu. Najmocniej staniały akcje Procter & Gamble i AT&T, tego drugiego w związku z rozczarowaniem, jakie wywołał niższy niż oczekiwano zysk kwartalny pomimo zwiększonych przychodów.   

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane