Na Wall Street znów rekordy

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 07-01-2021, 22:18

Parkiety w Stanach Zjednoczonych wspięły się na nowe historyczne szczyty. Na zamknięciu sesji indeks DJ IA rósł o 0,69 proc. do 31041,13 pkt. Wskaźnik S&P500 zyskiwał 1,48 proc. do 3803,79pkt, zaś technologiczny Nasdaq drożał o 2,56 proc. do 13067,48 pkt.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Inwestorzy z amerykańskich giełd wydawali się całkowicie obojętnie przejść wobec wydarzeń jakie miały miejsce w środę i czwartek, kiedy to zwolennicy ustępującego prezydenta Donalda Trumpa wtargnęli do Kongresu. Nie przestraszyła ich też rekordowa dzienna liczba zgonów z powodu Covid-19. Znacznie istotniejsze dla nich okazało się zwycięstwo Demokratów w wyborach do Senatu w Georgii, co pozwoli na kontrolę obu izb amerykańskiego parlamentu.

Co z tego, że oznaczać to może wyższe podatki i skręt na lewo, również w polityce społecznej, kiedy wyznaje się zasadę „żyj chwilą”. A w krótkiej perspektywie jest za to szansa na przyjęcie nowego programu stymulacyjnego i wpompowanie w gospodarkę kolejnych setek miliardów dolarów.

A takie wsparcie wydaje się konieczne zważywszy na słabą kondycję rynku pracy. Co prawda w minionym tygodniu odnotowano spadek tzw. liczby nowych bezrobotnych jednak był on praktycznie symboliczny, zaś wartość utrzymała się na relatywnie wysokim poziomie.

Jutro zostaną opublikowane rządowe dane o zmianie liczby miejsc pracy w grudniu. Oczekuje się, że zatrudnienie poza rolnictwem prawdopodobnie wzrosło o zaledwie 71 tys. po wzroście o 245 tys. w listopadzie. Byłby to najmniejszy wzrost od czasu ożywienia zatrudnienia, który rozpoczął się w maju, i oznaczałby, że gospodarka odzyskała około 12,5 mln z 22,2 mln miejsc pracy utraconych w marcu i kwietniu.

Największym beneficjentem czwartkowej euforii były akcje przedstawicieli sektora finansowego, a przede wszystkim banków. W ich przypadku dodatkowa pomoc nadeszła ze strony obligacji. Ich rentowności wzrosły, co szczególnie korzystnej jest dla banków handlujących papierami dłużnymi na wielką skalę. Tak jak choćby w odniesieniu do Goldman Sachs Group czy JP Morgan Chase, które brylowały w prestiżowej średniej przemysłowej Dow Jones. W obu przypadkach aprecjacja momentami sięgała ponad 3 proc.

Kolejny raz gwiazdą sesji zostały papiery Tesli, a także założyciel i dyrektor generalny koncernu, Elon Musk. Wycena producenta samochodów elektrycznych rosła momentami grubo o ponad 6.5 proc. w efekcie czego wartość przedsiębiorstwa przebiła Facebooka, a Musk przeskoczył Jeffa Bezosa z Amazona i został najbogatszym człowiekiem na świecie.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane