Nad samym Renu brzegiem

opublikowano: 27-06-2019, 22:00

Latem w niemieckim landzie Hesja odbywa się wiele festiwali wina. Zabytkowe miasteczka na prawym brzegu Renu przyciągają koneserów rieslinga i win musujących, którzy tłumnie przybywają, by zwiedzać i degustować.

Riesling jest chyba najbardziej znanym przedstawicielem niemieckiej kultury wina. W Rheingau w Hesji, górzystej krainie ciągnącej się wzdłuż Renu między Wiesbaden i Lorchhausen, stanowi prawie 80 proc. upraw (około 300 ha). Druga pod względem popularności jest odmiana Spätburgunder (pinot noir). W winnicach nad brzegiem Renu winorośl, dodatkowo ogrzewana promieniami słońca odbitymi od wody, znalazła doskonałe warunki, więc od wieków powstają tam znakomite białe wina wytrawne, półsłodkie i musujące. Niektóre winnice Rheingau mogą się poszczycić nawet 600-letnią tradycją.

Trasa widokowa. Zabytkowe miasteczko Rüdesheim am Rhein jest znane z produkcji wina i brandy. Można się do niego dostać, korzystając z kolejki linowej i z wysokości podziwiać szachownice winnic i lśniące wody Renu.
Fot. FOT. WIESBADEN MARKETING GMBH /OLIVER HEBEL/SHUTTERSTOCK.COM, WIESBADEN MARKETING GMBH /ANNIKA_LIST/SHUTTERSTOCK.COM, WIESBADEN MARKETING GMBH /HENKELL&CO. SEKTKELLEREI KG/SHUTTERSTOCK.COM, WIESBADEN MARKETING GMBH /LAMIAFOTOGRAFIA/SHUTTERSTOCK.COM, WIESBADEN MARKETING GMBH /MOSKWA/ PHOTOGRAPHER_SHUTTERSTOCK.COM, WIESBADEN MARKETING GMBH / PEER_MARLOW /SHUTTERSTOCK.COM, VIEW OF RÜDESHEIM AM RHEIN AND THE SURROUNDING VINEYARDS, DEUTSCHE ZENTRALE FÜR TOURISMUS E.V. / FRANCESCO CAROVILLANO

Gondolą ponad winnicami

Łagodne wzgórza porośnięte winoroślą, szeroki, kręty Ren, po którym leniwie suną barki, urocze średniowieczne miasteczka naszpikowane wieżami zamków i kościołów… Dzięki takim widokom niewątpliwą atrakcją regionu (nie tylko dla koneserów białych win) jest 120-kilometrowy Rheingauer-Riesling-Pfad, szlak spacerowy wiodący niższymi pasmami pogórza reńskiego. Ta popularna trasa pozwala zwiedzić główne ośrodki winiarstwa na prawym brzegu Renu, m.in. Rüdesheim, Eltville i Eberbach. Łatwo się tam dostać, bo np. Rüdesheim znajduje się tylko 30 minut jazdy samochodem od stolicy Hesji, Wiesbaden (które bywa nazywane sypialnią Frankfurtu, bo oba miasta dzieli niecałe 40 km).

Pierwsze wzmianki o Rüdesheim am Rhein, stanowiącym część wpisanej na listę światowego dziedzictwa UNESCO Doliny Środkowego Renu, pochodzą z 1074 r. Najstarsza część miasteczka to labirynt krętych, stromych, brukowanych uliczek. Turystyczne atrakcje skupione są na Drosselgasse — wąziutkim, długim zaledwie na 144 metry zaułku, przy którym tłoczą się urocze kamieniczki. Ulokowały się w nich restauracje, winiarnie i sklepiki z pamiątkami. Jednym z ciekawszym zabytków jest górujący nad miastem, wzniesiony po drugiej stronie Renu imponujący pomnik Niederwald, potocznie zwany Germanią. Monument wysoki na 38 metrów i ważący 75 ton powstał w 1883 r. z okazji zjednoczenia Niemiec (w 1871 r.). Na wzgórze, gdzie się znajduje, można wjechać gondolową kolejką linową. Rüdesheim, otoczone pagórkowatymi winnicami, słynie z produkcji wina i brandy. Z sunących niespiesznie gondoli można więc podziwiać szachownice winnic i lśniące w słońcu wody Renu.

Kraina wina i róż

Kolejną perłą Rheingau jest Eltville, oddalone od Rüdesheim zaledwie o pół godziny jazdy samochodem. Nazwa miasteczka pochodzi z czasów rzymskich: Alta Villa, czyli wysoko położone miasto. Znane jest głównie z wina i… róż. Biały zamek Kurfürstliche Burg z XIV w., którego wieżę widać z daleka, otacza imponujące rosarium z rabatami wytyczonymi na kilku poziomach: od fos po zamkowe tarasy. Rośnie tu, a latem kwitnie i pachnie ponad 22 tys. różanych krzewów w 350 odmianach, w tym wiele bardzo rzadkich. W zamku znajdują się informacja turystyczna i muzeum Gutenberga, a także taras widokowy, z którego można podziwiać Ren i fantastyczną panoramę miasta, zwłaszcza pięknie odrestaurowaną starówkę.

Do Eltville, gdzie powstają wyborne sekty (wina musujące), turyści ściągają już w maju — drugą sobotę i niedzielę tego miesiąca wybrano na święto wina musującego. Wiele winnic i producentów wina otwiera wtedy podwoje dla zwiedzających. Degustacje organizowane są także w pierwszy weekend czerwca podczas Święta Róży. Natomiast Rüdesheim zaprasza w trzeci weekend sierpnia na organizowany z rozmachem festiwal rieslinga. Najsłynniejsza impreza, Rheingau Wine Festival w Wiesbaden, odbędzie się w tym roku już po raz 44. Przez 10 dni (od 9 do 18 sierpnia) stu producentów zaprezentuje około tysiąca win.

Mnisie tradycje

Pokazowymi winami regionu Rheingau są rieslingi Spätlese (z winogron z późnych zbiorów) — to miejscowe klasztory, które już w średniowieczu zajmowały się uprawą winorośli, odkryły zalety późnego zbioru winogron. Dlatego zwiedzając nadreńską Rivierę — jak bywa określane Rheingau ze względu na łagodny, niemal śródziemnomorski klimat sprzyjający uprawom winorośli — nie można pominąć cysterskiego klasztoru Eberbach, potężnego zespołu architektonicznego w pobliżu Eltville. Założył go Bernhard von Clairvaux w 1136 r. Mnisi sprowadzili z Burgundii winogrona odmiany pinot noir, a do klasztoru należało aż 300 hektarów winnic. Choć dziś mnichów w Eberbach już nie ma, klasztor pozostał winnym potentatem: produkcją zajmuje się państwowa firma Hessische Staatsweingüter GmbH Kloster Eberbach, do której należy 250 hektarów upraw. Firma produkuje około 2 mln butelek wina rocznie, z czego

20 proc. przeznacza na eksport. Białe Kloster Eberbach Steinberger powstają głównie z gron riesling, pinot noir i biały burgund. Produkcja odbywa się oczywiście gdzie indziej. Zespół klasztorny przekształcono w ciekawe muzeum, przybliżające codzienność cystersów i ich technologię produkcji wina. Ogromne wrażenie wywierają piwnice z pięknymi sklepieniami krzyżowymi, w których wystawiono m.in. drewniane, śrubowe prasy winne i ogromne, mieszczące po kilkaset litrów beczki z dojrzewającymi winami. W klasztorze regularnie odbywają się aukcje wina i degustacje, ale zabytek przyciąga nie tylko amatorów tego trunku, lecz także kinomanów — w imponującym klasztornym dormitorium kręcono zdjęcia do filmu „Imię Róży” według powieści Umberto Eco.

Na wzgórzu Nerona

Jedna z winnic należących do firmy Kloster Eberbach znajduje się na stokach Neroberg (wzgórze Nerona) na obrzeżach Wiesbaden. Można ją zwiedzić, by podczas degustacji rieslinga podziwiać zjawiskową panoramę miasta rozpostartego u stóp wzgórza. Atrakcją jest już wjazd na to wzniesienie zabytkową kolejką linowo-szynową, która od 1888 r. łączy dolinę Nerotal ze wzgórzem Neroberg (górna stacja znajduje się na wysokości 245 m), pokonując 240 m i 25 proc. stopni nachylenia. To jedyna taka atrakcja w Niemczech, ciekawostka inżynieryjna — kolejka porusza się dzięki sile grawitacji. Na górze balast wagonika napełniany jest wodą, co pozwala mu na zjazd przy równoczesnym wciąganiu drugiego wagonika z opróżnionym balastem.

Na szczycie znajduje się rotunda z 1851 r. — dogodny punkt widokowy. Idąc ścieżką w dół, w stronę winnicy Kloster Eberbach, mija się — dostępną dla zwiedzających — cerkiew św. Elżbiety wzniesioną w latach 1847-55 z inicjatywy wielkiego księcia Adolfa von Nassau. Powstała jako upamiętnienie jego żony, dziewiętnastoletniej księżniczki rosyjskiej Elżbiety Michajłowny Romanowej, która zmarła przy porodzie. Świątynię, mającą przypominać moskiewski sobór Chrystusa Zbawiciela, zaprojektował Philipp Hoffmann w stylu romantyzmu historycznego.

Bąbelki w Wiesbaden

Produkcja Kloster Eberbach Steinberger wydaje się niewielka w porównaniu z 90 mln butelek, które każdego roku opuszczają zakłady Henkell Freixenet Group w Wiesbaden. To miasto jest bowiem nie tylko luksusowym kurortem, lecz także siedzibą potężnego producenta win musujących, firmy z tradycją sięgającą 1832 r. Pałacyk z 1909 r., z imponującym marmurowym holem w rokokowym stylu, jest otwarty dla turystów. Zbudował go Adam Henkell, który w 1856 r. opracował recepturę wina Henkell Trocken i położył podwaliny pod dzisiejszą potęgę firmy (jest największym producentem win musujących na świecie z filiami w 30 krajach). Dostępne dla zwiedzających są także siedmiokondygnacyjne piwnice, w których znajdują się kadzie fermentacyjne, mieszczące nawet 200 tys. litrów beczki do przechowywania wina, a także zabytkowe reklamy, kieliszki i butelki. Zobaczyć też można automatyczną linię do pakowania butelek wina w kartony.

Największą jednak ciekawostką, przechowywaną w siedzibie firmy Henkell, jest... ruletka z miejscowego kasyna, przy której przegrał majątek pisarz Fiodor Dostojewski. W 1866 r., żeby spłacić karciane długi zaciągnięte w Wiesbaden i Baden-Baden, przez miesiąc napisał powieść „Gracz”, której bohater był — a jakże! — hazardzistą.

Gorące źródła

Ale Wiesbaden to nie tylko „jaskinia hazardu”, chociaż kasyno w secesyjnym Domu Zdrojowym z 1907 r. (Kurhaus) i sąsiadujący z nim, otwarty w 1894 r., Heski Teatr Państwowy z najdłuższą w Europie kolumnadą (129 m) warte są odwiedzin. Obowiązkowymi punktami na liście są również plac Zamkowy (Schloßplatz), Pałac Książęcy, kościół św. Bonifacego, kościół św. Elżbiety i fragmenty murów obronnych z IV w. Przede wszystkim jednak stolica Hesji szczyci się sięgającymi czasów rzymskich tradycjami uzdrowiskowymi (miasto zwane było wówczas Aquae Mattiacorum). Lecznicza woda wybijająca z tutejszych źródeł ma temperaturę przekraczającą 60 stopni Celsjusza i zawiera sporo arsenu, więc trzeba się nią raczyć z umiarem. Symbolem miasta stało się źródło solankowe Kochbrunnen. Pierwsze wzmianki o nim pochodzą z 1366 r. Produkuje około 360 litrów pachnącej siarkowodorem, słonej w smaku wody na minutę. Liczne są także kąpieliska termalne i SPA, które swego czasu odwiedzały wybitne osobistości, choćby pisarze Johann Wolfgang Goethe i wspomniany już Fiodor Dostojewski oraz kompozytorzy Richard Wagner i Johannes Brahms.

Atrakcje regionu.

1 W sierpniu Wiesbaden przyciąga turystów winną imprezą Rheingau Wine Festival.

2 Rzymskie miasteczko Eltville słynie z wina musującego i róż.

3 Henkell Freixenet Group, producent win musujących, otwiera przed gośćmi podwoje swojej siedziby: secesyjnego pałacu w Wiesbaden.

4 Do winnicy na wzgórzu Neroberg na obrzeżach Wiesbaden dowozi turystów zabytkowa kolejka linowo- -szynowa.

5 Muzeum w cysterskim klasztorze Eberbach przybliża technologię produkcji wina.

6 Kamieniczki przy Drosselgasse w Rüdesheim am Rhein mieszczą m.in. restauracje i winiarnie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Karolina Guzińska

Polecane