Nadal dużo pieniądza na rynku

dr Przemysław Kwiecień CFA, Główny Ekonomista XTB
opublikowano: 24-05-2021, 09:22

Ubiegły tydzień przyniósł kolejne sygnały bardzo silnej presji inflacyjnej. Rynki sobie jednak niewiele z tego robią – rentowności amerykańskiego długu w drugiej połowie tygodnia wręcz spadały. Na rynkach jest nadal za dużo pieniądza.

fot. Bloomberg

Indeksy PMI wskazały za maj wskazały na utrzymanie się niezwykle mocnej koniunktury w przemyśle i na silną poprawę w usługach. Przy czym o ile w Europie koniunktura w usługach jest najlepsza od 2018 roku, w USA PMI przekroczył poziom 70 pkt., co jest absolutnie bez precedensu. To efekt otwarcia gospodarki – restrykcje dotyczyły sektora usług znacznie bardziej niż przemysłu. Jednak badania z obydwu stron Atlantyku wskazują jednoznacznie – wraz z silną koniunkturą obserwujemy niespotykaną w historii badań presję cenową. Oczywiście częściowo jest to zjawisko związane z otwarciem gospodarki, ale jaskrawo nie przystaje ono do narracji bankierów centralnych, którzy inflację otwarcie ignorują. To jeden z powodów utrzymania się względnie niskich rentowności długu w USA, co z kolei przekłada się na słabego dolara i dalsze wzrosty cen złota. Drugim powodem jest nadal ogromna nadpłynność w USA, którą wywołało Treasury drastycznie ograniczając swoją poduszkę płynnościową – świadczą o tym nadal ogromne skale operacji reverse repo dokonywanych przez Fed. Tak naprawdę to te dwa czynniki determinują teraz zachowanie wszystkich ważniejszych rynków i ewentualna zmiana a w tym zakresie (zmiana retoryki Fed lub/i zmniejszenie nadpłynności w wyniku większych emisji długu w USA) mogą dopiero zmienić układ sił.

W poniedziałkowy poranek nastroje na rynkach pozostają dobre, co pokazuje, że znaczenie systemowe kryptowalut pozostaje prawdopodobnie ograniczone (prawdopodobnie, bo czasem o konsekwencjach krachów dowiadujemy się z opóźnieniem). Tymczasem wiadomością poranka jest właśnie dalsza presja regulacyjna ze strony Chin, gdzie „wydobywanych” jest 70% bitcoinów, co wpływa bardzo niekorzystnie na ceny na rynku krypto.

Przed nami tydzień z mniejszą ilością kluczowych publikacji. Ważniejsze dane poznamy dopiero w piątek, kiedy czeka nas publikacja wstępnej inflacji za maj we Francji oraz kwietniowa inflacja PCE w USA. W poniedziałek o 9:00 euro kosztuje 4,4949 złotego, dolar 3,6865 złotego, frank 4,1085 złotego, zaś funt 5,2167 złotego.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane