Nadchodzące zmiany w prawie a marketing B2B

opublikowano: 10-05-2016, 22:00

Nowela ustawy o swobodzie działalności gospodarczej zmieni sytuację przedsiębiorców - komentarz

KOMENTARZ PARTNERA

KATARZYNA WIELAND

iSecure Sp. z o.o.

Jedna ze zmian dotyczy osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą. Reforma wyłączy stosowanie części ustawy o ochronie danych osobowych wobec przedsiębiorców w zakresie danych udostępnionych w CEIDG. Warto zastanowić się, jak w obliczu zmian wyglądać będzie marketing B2B.

Działania ofertowe poprzedza zbieranie danych adresatów. Popularnym źródłem potencjalnych klientów jest baza danych, zawierająca dane ujawnione w CEIDG. Dotychczas po zgromadzeniu danych z CEIDG podmiot je zbierający powinien spełnić obowiązek informacyjny wobec osób, których dane pozyskał. Odtąd nie będzie do tego zobligowany. Ponadto, marketing tradycyjny (papierowy) własnych produktów i usług z wykorzystaniem adresów udostępnionych w CEIDG nie będzie wymagał posiadania podstawy prawnej. Tym samym zmiany uproszczą proces pozyskiwania danych przedsiębiorców i pozbawią obaw przed redukcją leadów — osoby te będą pozbawione prawa do zgłoszenia sprzeciwu wobec przetwarzania ich danych, w tym wobec marketingu tradycyjnego.

Zmiany wyłączają stosowanie części ustawy o ochronie danych osobowych, jednak istnieje jeszcze zakaz wysyłania niezamówionych informacji handlowych do osób fizycznych, wynikający z ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną i Prawa telekomunikacyjnego. Stosowanie tych przepisów nie jest wyłączone i dalej należy uzyskać zgodę przedsiębiorcy na kontakt w celach marketingowych, zarówno drogą elektroniczną, jak i telefoniczną. Za naruszenie tych przepisów grozi odpowiedzialność administracyjna, cywilnoprawna lub karna. Stąd najmniej wymagającą formą kontaktu marketingowego jest przesyłanie ofert pocztą zwykłą, która nie będzie wymagać żadnych pozwoleń.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu