Nadciąga fala pieniędzy na inwestycje

opublikowano: 13-09-2017, 22:00

Transfery unijne przeznaczone na inwestycje płyną do Polski w naturalnym rytmie, a wyraźne przyspieszenie jest tuż tuż

Transfery unijne przeznaczone na inwestycje płyną do Polski w naturalnym rytmie, a wyraźne przyspieszenie jest tuż tuż — taki wniosek można wysnuć z danych o bilansie płatniczym przedstawionych przez NBP. Pieniądze z Unii widać na rachunku kapitałowym. W lipcu w ramach tej kategorii zainkasowaliśmy 678 mln EUR. Porównanie tej wartości z wynikiem sprzed miesiąca (621 mln EUR) mówi niewiele, bo dane miesięczne charakteryzują się dużą zmiennością.

Ciekawsze jest prześledzenie zmian od początku perspektywy finansowej 2014-20 i zestawienie ich z analogicznym okresem 2007-13 (patrz: wykres). Pierwsza sprawa to zignorowanie „złudzenia optycznego”, które podpowiada, że od początku obecnej perspektywy finansowej sytuacja się pogarsza, bo napływa do nas coraz mniej pieniędzy. To nieprawda, bo wyraźnie wyższe wartości transferów w latach 2014-15 zawierają w sobie jeszcze pieniądze ze starej perspektywy.

Najważniejsze informacje płynące z wykresu to: po pierwsze — trend wzrostowy, widoczny w wartości funduszy napływających do nas z unijnej kasy podczas ubiegłej perspektywy, a po drugie — przyspieszenie widoczne pod koniec 2010 r. (wrzesień — październik), a więc blisko cztery lata po formalnym rozpoczęciu perspektywy. Jeżeli tym razem unijne pieniądze będą napływały w podobnym tempie, w najbliższym czasie polscy przedsiębiorcy dostaną wyraźnie więcej pieniędzy na inwestycje, a w kolejnych latach będzie tylko lepiej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Justyna Dąbrowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu