Nadciąga sąd nad PAK

Agnieszka Berger
03-06-2009, 00:00

Zdaniem Zygmunta

Zdaniem Zygmunta

Solorza-Żaka, rozstrzygnięcie sporu

sądowego między skarbem

a Elektrimem nic nie zmieni,

bo akcjonariusze są zgodni.

W najbliższy piątek Sąd Okręgowy w Warszawie ponownie zajmie się sprawą Zespołu Elektrowni Pątnów-Adamów-Konin (PAK). Ma rozstrzygnąć, czy Elektrim — do którego należy niespełna połowa akcji spółki i kontrola operacyjna — słusznie domaga się, by skarb państwa odsprzedał mu pozostałe walory. Na rynku pojawiły się ostatnio pogłoski, że Zygmunt Solorz-Żak, główny akcjonariusz upadłego Elektrimu, znowu zmienił zdanie i nie ma ochoty oddawać PAK. Zainteresowany je dementuje.

— Nic się nie zmieniło, co nie oznacza, że zamierzamy wyjść z PAK. Zgadzamy się jednak na wprowadzenie do spółki przez skarb państwa inwestora branżowego. Co będzie wtedy z kontrolą? Podzielimy się. Dużo zainwestowaliśmy w PAK. Trudno, żebyśmy tak po prostu wszystko oddali — mówi Zygmunt Solorz-Żak.

Jego zdaniem, rozstrzygnięcie sporu sądowego między akcjonariuszami nie powinno niczego zmienić, bo strony już porozumiały się w kwestii odstąpienia Elektrimu od prawa pierwokupu akcji należących do skarbu. Wiadomo jednak, że diabeł tkwi w szczegółach. Nadal trwa korespondencja między Ministerstwem Skarbu Państwa a zarządcą Elektrimu. Tymczasem, jak mówi się nieoficjalnie, inwestorzy zainteresowani zespołem elektrowni powoli się wykruszają. Wszystko dlatego, że spór ciągnie się latami i mało kto wierzy w jego szczęśliwy i rychły finał.

Z pewnością wierzy w to jednak Aleksander Grad, minister skarbu, bo wpływy ze sprzedaży połowy akcji PAK są jednym z filarów tegorocznego budżetu prywatyzacyjnego. Ministerstwo w swoim tempie zmierza do realizacji planu. Dziś zamierza podpisać umowę z doradcą, KPMG, który zajmie się przygotowaniem analiz prywatyzacyjnych dla PAK i dwóch zasilających elektrownię kopalni węgla brunatnego — Konin i Adamów.

Firma doradcza będzie miała trzy miesiące na wykonanie zlecenia. Tym razem z wejściem doradcy do spółki kontrolowanej przez Elektrim nie powinno być problemów. Przypomnijmy, że MSP zmieniło swoje wcześniejsze rozstrzygnięcie (najlepszą ofertę złożyło konsorcjum F5), bo drugi akcjonariusz PAK wskazywał na konflikt interesów ze współpracującą z F5 kancelarią Salans, która reprezentuje Vivendi. Do KPMG Elektrim nie miał zastrzeżeń.

Agnieszka Berger

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Berger

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Nadciąga sąd nad PAK