Nadszedł czas obsługi online

Marcin Musioł
opublikowano: 2006-10-23 00:00

Pojawienie się nowych firm faktoringowych zaostrza konkurencję w branży. Efektem jest podnoszenie jakości usług.

Ewolucja oferty krajowych faktorów podąża w kierunku wyznaczonym przez światowych liderów tego rynku.

— Porównując spodziewane zmiany następujące na polskim rynku do tych dokonujących się na rynkach światowych, warto podkreślić pełną zbieżność tendencji. Różnice, które wyłonią się w przyszłości, mogą dotyczyć wyłącznie tempa wzrostu. Polski rynek usług faktoringowych będzie rósł szybciej niż rynek światowy — uważa Małgorzata Połok, dyrektor wydziału marketingu i projektów strategicznych w Pekao Faktoring.

Obecnie faktorzy rozpoczęli walkę o klientów z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Ich pozyskanie jest dla faktorów kluczowe pozwalają oni bowiem utrzymywać stabilne tempo wzrostu wartości obrotów.

Struktura usług

Struktura produktowa usług faktoringowych w Polsce jest jednak wciąż odmienna od obserwowanej w starych krajach UE. Tam około połowy zawieranych umów stanowi faktoring z regresem. W Polsce dominuje zaś faktoring bez przejęcia ryzyka — 85 proc. zawieranych umów. Na pozostałe 15 proc. składają się faktoring bez regresu oraz inkaso wierzytelności.

— Faktoring bez regresu jest obecny w ofertach faktorów od dawna, natomiast w ostatnim czasie staje się coraz bardziej popularny. Świadczące tę usługę firmy współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi — wyjaśnia Stanisław Atanasow, dyrektor projektów strategicznych w BZWBK Faktor.

Przystąpienie Polski do UE przyczyniło się do wzrostu zainteresowania polskich przedsiębiorstw faktoringiem eksportowym i importowym. Obecnie jego udział w strukturze wszystkich zawieranych umów wzrósł do 9 proc.

— Polska nadal będzie podstawowym rynkiem dla krajowych faktorów. Udział faktoringu zagranicznego będzie kształtował się na poziomie podobnym do tego, który notuje się na rynku światowym, czyli około 10 proc. obrotów — dodaje Stanisław Atanasow.

Nowe elementy

Rosnąca konkurencja zmusza faktorów do udoskonalania swojej oferty. Część firm rozszerza ją o elementy windykacyjne, wprowadzając kompleksowe zarządzanie należnościami. Usługa tego typu odbywa się w kilku etapach. W pierwszym faktor monitoruje przychodzące należności, reagując w przypadku wystąpienia opóźnień. W kolejnym będzie wspomagał klienta w mediacjach z wierzycielami. Jeżeli te działania nie przyniosą skutku, faktor będzie asystować klientowi na etapie windykacji sądowej, a następnie zapewni pomoc w razie postępowania egzekucyjnego. Jednym z faktorów, który wprowadził tego typu usługę do swojej oferty, jest Bibby Factors Polska.

Kolejnym nowym elementem, w ofertach faktorów jest elektroniczna obsługa transakcji handlowych. System przeznaczony dla firm posiadających bardzo dużą liczbę odbiorców i rozproszoną sieć sprzedaży umożliwi codzienną obsługę dowolnie dużej liczby transakcji w systemie online, zwiększając jednocześnie bezpieczeństwo obrotu handlowego. Zapewni również finansowanie sprzedaży wraz z opcją przejęcia ryzyka wypłacalności kontrahentów bądź bez przejęcia takiego ryzyka. Usługę tego typu wprowadza obecnie do swojej oferty Pekao Faktoring.

— Operacje w ramach systemu są realizowane przy zastosowaniu najnowocześniejszych rozwiązań technologii GSM/GPRS, kart chipowych, terminali Verifone i czytników kodów kreskowych. Nowoczesności rozwiązania dowodzi to, że system wykorzystuje ideę karty kredytowej oraz podpisu elektronicznego — przekonuje Małgorzata Połok.