Nadzieje na odwilż

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 16-02-2021, 10:55

Początek tygodnia upływa pod znakiem optymizmu dotyczącego postępów w walce z pandemią i sukcesywnie prowadzonej kampanii szczepień. Pod nieobecność Amerykanów poniedziałkowa sesja na Starym Kontynencie przyniosła w niektórych przypadkach nawet 2% wzrosty, a najwięcej zyskiwała giełda w Londynie, gdzie zapanował szeroki optymizm po weekendowych informacjach o zaszczepieniu już 15 mln obywateli.

Taki przebieg kampanii wskazuje, że to brytyjska gospodarka będzie jedną z pierwszych, która może otworzyć się po pandemii. To w połączeniu z odsunięciem perspektywy wprowadzenia ujemnych stóp procentowych przez Bank Anglii wspiera również notowania brytyjskiej waluty, która w parze z dolarem zmierza w kierunku okrągłego poziomu 1.40.

Notowania kontraktu terminowego na S&P; 500 we wtorkowy poranek pozostają na szczycie na poziomie 3950 pkt., a rajd cen akcji jest kontynuowany. Optymizm dotyczący stopniowego znoszenia restrykcji w efekcie prowadzonych szczepień jednoznacznie góruje obecnie na rynku. Zapowiada się zatem dwunasta z rzędu wzrostowa sesja na amerykańskim rynku akcyjnym. Wśród inwestorów rośnie przekonanie, że szczepienia w połączeniu ze zbliżającym się już dużymi krokami impulsem fiskalnym, przywrócą amerykańską gospodarkę na stare tory.

Notowania ropy znajdują się na 13-miesięcznych maksimach, napędzane perspektywą ożywienia popytu, ale i atakiem zimy w USA, który zagraża dostawom i może zmniejszyć produkcje o ok. 1 mln baryłek dziennie. Na rynku złota bez większych zmian, a notowania jednej uncji stabilizują się powyżej 1800 USD, co jest spójne z panującym obecnie trendem bocznym na EURUSD.

Eurodolar konsoliduje się powyżej 1.21., a kapitał przepływa w kierunku walut surowcowych na czele z dolarem nowozelandzkim i koroną norweską. Opublikowany dziś protokół z ostatniego posiedzenia Banku Rezerwy Australii nie wniósł wiele nowego jeśli chodzi o dalsze perspektywy polityki monetarnej. Wbrew wcześniejszym oczekiwaniom rynkowym nie ma w nim śladu o możliwości zaostrzenia polityki, a RBA podkreśla, że minie jeszcze dużo czasu zanim konieczne będzie zaostrzanie warunków monetarnych. Bank w lutym dyskutował jednak nad potencjalnym ryzykiem związanym z utrzymywaniem obecnej polityki dla sytuacji na rynku nieruchomości. Zdecydował jednak, że korzyści przeważają nad zagrożeniami. Dolar pozostaje pod presją, ze względu na duży popyt na ryzyko, ale skala spadków amerykańskiej waluty nie może być duża w sytuacji, gdy szczepienia w USA również przebiegają wyjątkowo sprawie i to tam najprawdopodobniej restrykcje znoszone będą relatywnie szybko.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane