Nadzorcy ostrzegają przed kryptowalutami

Kamil Zatoński
opublikowano: 12-12-2017, 22:00

NBP, KNF, SEC i CFTC jednym głosem podkreślają, jak duże ryzyko wiąże się z inwestycjami w bitcoina i inne wirtualne waluty.

Waluty wirtualne nie są emitowane ani gwarantowane przez NBP, nie są prawnym środkiem płatniczym ani walutą, nie mogą być wykorzystane do spłaty zobowiązań podatkowych i nie spełniają kryterium powszechnej akceptowalności w punktach handlowo–usługowych — przypominają KNF i NBP, które uruchomiły stronę kampanii uwazajnakryptowaluty.pl, na której można znaleźć materiały informacyjne dotyczące tego, czym są kryptowaluty, a czym nie są.

Siedziba SEC
Zobacz więcej

Siedziba SEC Bloomberg

Szczegółowo wyjaśniono na niej również ryzyko związane z inwestycjami — możliwośćutraty pieniędzy podczas cyberataku czy uczestnictwa w piramidzie finansowej lub finansowaniu terroryzmu. Podobny jest ton ostrzeżeń amerykańskich instytucji, regulujących rynek — SEC i CFTC, które po spektakularnym, ale odbywającym się nie bez problemów debiucie kontraktów terminowych na bitcoina na CBOE przypomniały, że z uwagą przyglądają się rynkowi — także temu pierwotnemu (ICO).

Christopher Giancarlo, szef Commodity Futures Trading Commission, przypomniał, że agencja nie może chronić inwestorów w wielu miejscach, w których handlują kryptowalutami. Wyraził też zaniepokojenie tym, że inwestorzy indywidualni posiłkują się lewarem do inwestycji w instrumenty o dużej zmienności notowań.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nadzorcy ostrzegają przed kryptowalutami