Nafta Polska przedłużyła wyłączność PCC SE

PAP
opublikowano: 23-03-2010, 16:41

Nafta Polska przedłużyła do 12 kwietnia wyłączność negocjacyjną dla niemieckiej grupy spółek chemicznych PCC SE w sprawie kupna akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn - poinformował we  wtorek resort skarbu.

Zakłady Azotowe w Tarnowie-Mościcach i Kędzierzynie oraz spółka Ciech wchodzą w skład tzw. pierwszej grupy chemicznej, którą MSP chce sprywatyzować w tym roku. Nafta Polska, odpowiedzialna za proces prywatyzacji tych spółek, prowadziła od 4 lutego br. do 22 marca z PCC wyłączne negocjacje w sprawie sprzedaży akcji Zakładów Azotowych Tarnów i Kędzierzyn. Przedmiotem negocjacji były głównie cena za akcje, struktura transakcji oraz warunki umów sprzedaży akcji.

"22 marca 2010 roku Nafta Polska SA w likwidacji otrzymała od PCC SE zmodyfikowane stanowisko dotyczące transakcji, które podlegać będzie analizie. Jednocześnie Nafta Polska SA w likwidacji przychyliła się do prośby PCC SE o przedłużenie okresu negocjacji warunków transakcji na zasadzie wyłączności do 12 kwietnia 2010 r." - czytamy w komunikacie resortu skarbu.

Resort skarbu informował na początku lutego, że proces prywatyzacji Ciech-u, w którym uczestniczy trzech inwestorów, będzie kontynuowany. Nie ujawnił jednak, o jakie firmy chodzi. Podkreślił, że zakończenie prywatyzacji Ciech-u będzie możliwe po osiągnięciu porozumienia spółki z bankami o finansowaniu grupy.

Pod koniec lutego prezes Ciechu Ryszard Kunicki poinformował, że grupa uzgodniła z bankami warunki restrukturyzacji zadłużenia sięgającego 1,2 mld zł, ale jeszcze czeka na zatwierdzenie porozumienia przez komitety kredytowe banków.

W połowie grudnia 2009 r. do Nafty Polskiej wpłynęły oferty na zakup akcji wszystkich trzech spółek, wchodzących w skład pierwszej grupy chemicznej. Resort skarbu nie podał żadnych szczegółów, nawet informacji o tym, ile ofert wpłynęło.

Wcześniej do składania ofert wiążących na zakup trzech spółek chemicznych zostało dopuszczonych sześć podmiotów: amerykański fundusz inwestycyjny private equity Bain Capital Ltd; konsorcjum, w skład którego wchodzi brytyjski fundusz inwestycyjny Cinven Ltd oraz międzynarodowa firma doradcza Kolaja & Partners sp. z o.o.; prywatny fundusz NQI (National Qatar Industries Company), specjalizujący się w inwestycjach naftowych, gazowych i petrochemicznych; niemiecka grupa kapitałowa PCC SE; litewska firma UAB Achema Group oraz grupa kapitałowa I Fundusz Mistral SA. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nafta Polska przedłużyła wyłączność PCC SE