Nagły spadek dochodów odbija się na zdrowiu

opublikowano: 13-10-2019, 22:00

Być może pieniądze nie dają szczęścia, ale naukowcy dodają do tej złotej myśli jeszcze jedną — zawirowania finansowe w budżecie domowym mogą poważnie odbić się nie tylko na portfelu, ale też na zdrowiu — zarówno fizycznym, jak psychicznym.

O ostatnich badaniach na ten temat napisał „Market Watch”. Wynika z nich, że osoby, które doświadczają nagłego spadku poziomu dochodów — co na ogół wiąże się z utratą pracy — są bardziej narażone na problemy ze zdrowiem przez kolejne lata, a nawet kolejne dekady. To może mieć szczególne znaczenie dla milenialsów, którzy zaczynali kariery zawodowe w czasach globalnego kryzysu i wiedzą, co znaczy wysokie bezrobocie. Problemy ze zdrowiem w takich przypadkach dotyczą nie tylko psychiki (ryzyko depresji jest tutaj oczywiste), ale też chorób serca (badania dowodzą, że utrata dochodów o 50 proc. zwiększa ryzyko ich wystąpienia). Nagła utrata zarobków może też wpływać na zdolności poznawcze naszego mózgu, choć na razie jest to tylko hipoteza. Wysoka zmienność dochodów w ciągu 20-letniego okresu aktywności zarobkowej koreluje ze słabszymi zdolności kognitywnymi mózgu i poziomem integralności umysłu w wieku średnim” — napisali autorzy badania w „Neurology”.

Badanie przeprowadzono na grupie młodych dorosłych (23-35 lat) — ponad 3 tys. osób poddano testom zdolności kognitywnych (które wiążą się z efektywnością pracy mózgu), a 716 poddano obrazowaniu mózgu. Dane porównano z ich historią zawodową, w której uwzględniono epizody nagłej utraty dochodów o co najmniej 25 proc.

1646e18c-8c31-11e9-bc42-526af7764f64
Puls Biznesu po godzinach
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE
Puls Biznesu po godzinach
autor: Marcin Goralewski
Wysyłany raz w tygodniu
Marcin Goralewski
Newsletter, który pozwoli odpocząć od codziennych newsów. Sylwetki ludzi biznesu, trendy, reportaże i podcasty
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Aleksandra Rogala

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy