Czytasz dzięki

Najbogatsi Rosjanie stracili w poniedziałek 16 mld USD

opublikowano: 10-04-2018, 07:55
aktualizacja: 10-04-2018, 07:57

Łączna wartość netto majątku najbogatszych Rosjan spadła w poniedziałek o 16 mld USD, czyli tyle, ile wcześniej rosła od początku roku.

Z 27 rosyjskich krezusów, których majątek monitoruje Bloomberg, 26 poniosło w poniedziałek straty z powodu nowych sankcji nałożonych przez rząd USA na firmy i prominentne osoby z Rosji. Najwięcej stracił Władimir Potanin, potentat rynku niklu, którego majątek zmniejszył się o 2,25 mld USD. Wagit Alekpierow, prezes Łukoilu, stracił 1,37 mld USD, a Witor Wekselberg, który jest jednym z siedmiu Rosjan objętych nowymi sankcjami, zobaczył jak jego majątek kurczy się o 1,28 mld USD.

Oleg Deripaska, fot. Bloomberg
Oleg Deripaska, fot. Bloomberg
None
None

Oleg Deripaska, który także znalazł się na liście osób i firm związanych z władzami Rosji, ukaranymi przez USA za ingerencję w wybory prezydenckie w 2016 roku, stracił w poniedziałek 905 mln USD. Przez ostatnie dwa dni handlu jego majątek skurczył się jednak aż o ponad 2 mld USD. Akcje należącego do niego En+ Group staniały od czwartku na giełdzie w Londynie o 54 proc. Porzez EN+ Deripaska posiada połowę akcji giganta aluminiowego United Co. Rusal, który jak En+ został objęty sankcjami. 

W poniedziałek główny indeks rynku akcji w Moskwie, MOEX, stracił 8,3 proc. wartości, najwięcej od prawie czterech lat. Rubel osłabił się o 3,7 proc. do 60,3 za dolara.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane