Najbogatsi są warci prawie 29 bln USD

15-06-2004, 17:24

PAP: Majątek najbogatszych ludzi świata sięgnął 28,8 biliona dolarów. Wzrósł w porównaniu z ubiegłym rokiem o 7,7 proc. i powrócił do stanu sprzed załamania się kursów firm internetowych na giełdzie.

W 2003 roku na świecie było 7,7 mln bogaczy, dysponujących co najmniej milionem dolarów (nie licząc nieruchomości). Obecnie takich osób jest o pół miliona, czyli o 7,5 proc. więcej - podały we wtorek w Londynie bank inwestycyjny Merill Lynch i informatyczna firma Campgemini, które przeprowadziły badania na ten temat.

Rosnące kursy akcji sprawiły, że wzbogaciło się wielu Brytyjczyków, a ich kraj znalazł się w pierwszej dziesiątce państw o największym wzroście liczby milionerów.

Do grupy najbogatszych dołączyło w zeszłym roku 383 tys. Brytyjczyków, a ich majątek wzrósł łącznie o 8 proc., do 1,34 biliona dolarów.

Wzrost majątku jest różny w zależności od kontynentu. W Azji i Ameryce Północnej wyniósł on w 2003 roku odpowiednio 10 i 13,6 proc. W Europie był mniejszy i wyniósł 3,7 proc.

W Stanach Zjednoczonych do grona 2,27 mln bogaczy dołączyło 272 tys. osób. W Chinach wzrost wyniósł 12 proc., a w Indiach - 22 proc. Bliski Wschód i Ameryka Łacińska odnotowały tylko niewielki wzrost.

Milionerzy przeznaczyli świeżo zarobione pieniądze na inwestycje, m.in. na zakup kolejnych akcji.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Najbogatsi są warci prawie 29 bln USD