Najbogatsze gminy w Polsce [RANKING]

AR
opublikowano: 18-07-2018, 16:50

Gminy są coraz bogatsze, ich dochody rosną szybciej niż polskie PKB – wynika z tegorocznego zestawienia magazynu „Wspólnota”. Które z nich odnotowały najwyższe wpływy w swoich budżetach w 2017 r.?

Magazyn "Wspólnota" opublikował w lipcu najnowszy ranking samorządów pod względem ich zamożności. Jego autorzy wzięli pod uwagę dochody jednostek samorządu terytorialnego (województw, miast wojewódzkich, miast na prawach powiatu, powiatów, miast powiatowych, innych miast, gmin wiejskich). Skorygowali je o dotacje celowe, które tylko tymczasowo zwiększają dochody w miejskich kasach. Od poziomu dochodów odjęto także janosikowe i uwzględniono w nich skutki zmniejszenia stawek, ulg i zwolnień w podatkach lokalnych 

Zobacz więcej

Fot. CC0 Creative Commons, Pixaby

„Chodzi o to, aby porównywać faktyczną zamożność, a nie skutki podejmowanych w gminach autonomicznych decyzji odnoszących się do polityki fiskalnej” – piszą autorzy raportu. 

Kto jest największym zwycięzcą? Na pozycji liderów z roku na rok niewiele się zmienia. 

„W wynikach rankingu nie ma wielkich niespodzianek. Pozycję liderów utrzymały Kleszczów, Polkowice, Sopot, Warszawa i  województwo mazowieckie. Powiat człuchowski zamienił się miejscem z ubiegłorocznym zwycięzcą – powiatem przysuskim, podobnie jak Polkowice z  Piasecznem – informuje raport „Wspólnoty”. 

Kleszczów to najbogatsza wieś w Polsce. Dużą część swoich dochodów zawdzięcza podatkom płaconym przez kopalnię węgla i Elektrownię Bełchatów. Polkowice korzystają natomiast na obecności kopalni miedzi i spółki KGHM. Sopot zajął wysoką pozycję, podobnie jak inne miejscowości turystyczne, np. Rewal (który jest drugą najbogatszą gminą wiejska, a jednocześnie jednym znajbardziej zadłużonych samorządów w Polsce) i Zakopane (w tym roku na trzecim miejscu wśród miast powiatowych).

Autorzy zestawienia podkreślają, że najciekawsze zmiany zaszły w woj. opolskim.

"Dobrzeń Wielki z 16. pozycji wśród gmin wiejskich w 2016 roku spadł na jedno z ostatnich – 1537. Niewiele mniej dramatyczny spadek (z 752. na 1510. miejsce) zaliczyła inna gmina – Dąbrowa. Komprachcice – już wcześniej niezbyt zamożne – zajęły tym razem ostatnie miejsce, zyskując miano najuboższej gminy w całym kraju. To efekt aneksji części terytoriów tych gmin przez Opole" - piszą.

Najszybciej rosną dochody w gminach – wynika z raportu. W porównaniu z rokiem 2010, w 2017 r. zanotowały one prawie 40-procentowy wzrost ich poziomu. W ubiegłym roku, w porównaniu do porzedniego, był to wzrost o 7 proc. 

„Trzeba pamiętać, że bardzo szybki zeszłoroczny wzrost (dochodów w gminach - przyp.) wiązał się nie ze wzrostem faktycznej zamożności, a ze środkami przekazanymi na realizację Programu 500+” - dodają autorzy publikacji. 

W 2017 roku spośród najważniejszych źródeł dochodów gmin najszybciej wzrosły udziały w PIT – o prawie 8 proc. 

 

Najbogatrze JST 
(źródło: raport magazynu "Wspólnota")

Województwa

1. Mazowieckie

2. Dolnośląskie

3. Zachodniopomorskie 

Stolice województw

1. Warszawa

2. Opole

3. Wrocław

Miasta na prawach powiatu

1. Sopot

2. Płock

3. Świnoujście

Powiaty

1. Człuchowski

2. Przysuski

3. Przasnyski

Miasta powiatowe

1. Polkowice

2. Piaseczno

3. Zakopane

Miasta inne

1. Dziwnów

2. Krynica Morska

3. Gniewno

Gminy wiejskie

1. Kleszczów

2. Rewal

3. Rząśnia

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: AR

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy