Najciekawsze dotacje w maju

opublikowano: 01-05-2023, 20:00
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

W tym miesiącu na dofinansowanie mogą liczyć MŚP, które chcą wdrażać innowacje, nowe technologie, prowadzić prace B+R lub są posiadaczami certyfikatu Seal of Excellence.

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • Kto może ubiegać się o dotacje
  • Jakie są warunki zdobycia dofinansowania
  • Na co warto zwrócić uwagę

W majowej ofercie dotacyjnej przybyło grantów z programów krajowych i regionalnych. Nie brakuje funduszy unijnych na nowatorskie przedsięwzięcia, projekty badawczo-rozwojowe i związane ze sztuczną inteligencją. Dotacje wesprą również kooperujące ze sobą firmy. Ponadto z pomocą grantów powstaną ośrodki innowacji, które będą oferowały młodym spółkom usługi niezbędne do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowych pomysłów biznesowych.

Ścieżka SMART

Przedsiębiorcy mają wybór – mogą startować w pierwszej lub w drugiej rundzie konkursu „Ścieżka SMART“ z działania 1.1 programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG). Pierwsza runda naboru, z budżetem 4,4 mld zł, zakończy się 9 maja. Natomiast druga wystartuje dzień późnej i potrwa do końca czerwca. Wówczas w puli przeznaczonej dla MŚP będzie 890 mln zł. Celem konkursu jest rozwijanie zdolności badawczych i innowacyjnych przedsiębiorców. Dofinansowanie pokryje m.in. koszty projektów polegających na wdrażaniu innowacji produktowych i procesowych. Szanse na dotacje mają także przedsięwzięcia cyfrowe, związane z ekspansją zagraniczną i rozwijaniem kompetencji pracowniczych. Co ważne, każdy projekt musi obowiązkowo dotyczyć prac B+R lub wdrożenia innowacji.

Wachlarz wsparcia:
Wachlarz wsparcia:
Machina z grantami dla firm w nowej perspektywie finansowej rozkręca się na dobre. W krajowych i regionalnych programach możne zdobyć dotacje na wiele rodzajów biznesowej działalności.

Seal of Excellence

Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) ogłosiło konkurs z grantami dla MŚP, które posiadają tzw. status Seal of Excellence. Potwierdza on wysoką jakość merytoryczną przedsięwzięć ubiegających się o dotacje przyznawane bezpośrednio przez Komisję Europejską (KE) na innowacyjne projekty B+R. MŚP, które nie otrzymały grantów z unijnego programu Horyzont Europa, ale dostały od KE wspomniany certyfikat, będą mogły powalczyć o dofinansowanie w konkursie „Seal of Excellence”, czyli działania 2.9 FENG. W puli jest 45 mln zł. Nabór zakończy się 31 lipca.

Działania TEF AI

NCBR dofinansuje również projekty realizowane przez centra testów i eksperymentowania technologicznego sztucznej inteligencji. W puli konkursu „Współfinansowanie działań TEF AI” jest 111 mln zł. Wspomniane centra powinny działać w formie międzynarodowych konsorcjów i składać się m.in. z polskich przedsiębiorstw i organizacji badawczych. Co ważne, muszą wcześniej uzyskać grant KE z programu Europa Cyfrowa. NCBR wesprze konsorcja i oferowane przez nie usługi dla firm. Ułatwią one przedsiębiorcom eksperymentowanie, testowanie i walidację rozwiązań związanych ze sztuczną inteligencją, zarówno w środowisku wirtualnym, jak i rzeczywistym.

Oferta klastrów dla MŚP

Jeszcze w tym miesiącu wystartuje konkurs z dotacjami dla koordynatorów klastrów, którzy rozwijają ofertę nowatorskich usług dla MŚP. Dofinansowane projekty powinny dotyczyć m.in. innowacji, badań i zaawansowanych technologii. W puli konkursu „Rozwój oferty klastrów dla firm”, czyli działania 2.17 FENG, jest 66 mln zł. Granty sfinansują projekty dotyczące rozwoju usług świadczonych przez koordynatorów klastrów na rzecz zrzeszonych w nich MŚP. Usługi te powinny być nowe lub znacząco ulepszone. Warto podkreślić, że oferta usługowa musi dotyczyć co najmniej jednej dziedziny strategicznej uwzględnionej w dokumencie pod nazwą Kierunki rozwoju polityki klastrowej po 2020 roku. Szczególnie istotne są działania związane z transformacją cyfrową, przemysłem 4.0, gospodarką o obiegu zamkniętym, niskoemisyjną i nowoczesną edukacją.

Kredyt technologiczny

Tylko do końca maja można składać wnioski o dofinansowanie nowych rozwiązań w konkursie „Kredyt technologiczny” z działania 2.32 FENG. Wesprze on przedsięwzięcia, których celem jest wdrożenie nowej technologii opracowanej samodzielnie przez przedsiębiorcę lub we współpracy z jednostką naukowo-badawczą lub innym przedstawicielem biznesu. W grę wchodzi też zakup wspomnianej technologii w formie licencji lub prawa własności przemysłowej. Na jej bazie przedsiębiorca powinien uruchomić produkcję nowych lub znacząco ulepszonych produktów lub usług. Podobnie jak w poprzedniej edycji konkursu, wyrób musi być innowacyjny na poziomie firmy. Budżet naboru to 578 mln zł.

Platformy startowe

Dzięki grantom powstaną nowe ośrodki innowacji, które pomogą młodym spółkom rozwijać niesztampowe pomysły i wdrażać modele biznesowe. Celem konkursu „Platformy startowe dla nowych pomysłów”, czyli działania 1.1. programu Fundusze Europejskie dla Polski Wschodniej, jest rozwój ekosystemu start-upów. Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, organizator naboru, wesprze młode spółki w kompleksowym programie inkubacji. Platformy startowe, czyli ośrodki innowacji działające w partnerstwie z uczelniami, inwestorami i praktykami biznesu, będą oferowały im usługi niezbędne do przeprowadzenia prac nad rozwojem nowego pomysłu. Ich efektem powinno być stworzenie prototypu i modelu biznesowego przedsięwzięcia.W puli jest 120 mln zł.

Programy regionalne

Konkursy dotacyjne dla firm z nowej perspektywy finansowej ruszyły również w województwach. I tak np. opolscy przedsiębiorcy mogą ubiegać się o dofinansowanie z działania 1.1. Regionalnego Programu Fundusze Europejskie dla Opolskiego. Granty sfinansują prace B+R i projekty dotyczące infrastruktury badawczej MŚP. Wnioskodawca powinien prowadzić działalność gospodarczą na terenie woj. opolskiego, czyli mieć tam główną siedzibę lub oddział firmy. Budżet konkursu wynosi 20 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane