Najdroższe magazyny są w Azji

Marta Sieliwierstow
opublikowano: 22-03-2011, 00:00
Obserwuj w MójPB:

W 2010 r. czynsze za nieruchomości magazynowo-przemysłowe w Azji wzrosły o ponad 5 proc.

W 2010 r. czynsze za nieruchomości magazynowo-przemysłowe w Azji wzrosły o ponad 5 proc.

W raporcie firmy Cushman Wakefield "Powierzchnie przemysłowe na świecie 2011" uwzględniono czynsze i łączne koszty najmu w 53 krajach. W rankingu najdroższych lokalizacji magazynowo-przemysłowych świata Singapur awansował z 19. na 4. miejsce, przy wzroście czynszów o 14,9 proc. Czynsze w aglomeracji Dżakarty w Indonezji wzrosły o 21,7 proc., a w Pekinie o 17,5 proc.

— Awans Singapuru należy uznać za oznakę ożywienia rynku. W 2010 r. czynsze za powierzchnie przemysłowe i magazynowe w tym mieście spadły w rankingu z piątego miejsca rok wcześniej na 19. Do ubiegłorocznego wzrostu przyczyniła się przede wszystkim lepsza kondycja sektora produkcyjnego. Popyt na powierzchnię magazynową podkręcają także inne sektory, w tym handel, dla którego taka powierzchnia może być atrakcyjna ze względu na możliwość prowadzenia na niej własnej produkcji. Jest to sposób na obniżenie kosztów najmu — ocenia Toby Dodd, dyrektor wykonawczy w biurze Cushman Wakefield w Singapurze.

Londyńska dzielnica Heathrow utrzymała pozycję lidera rankingu dziesiąty rok z rzędu, z kosztami najmu 235 EUR/mkw./rok. Tokio ponownie znalazło się na drugim miejscu (183 EUR/mkw./rok), natomiast Genewa przesunęła się z czwartej lokaty na trzecią z kosztami wynoszącymi 164 EUR/mkw./rok.

— Heathrow jako rynek przemysłowy i magazynowy zawdzięcza swój sukces strategicznej lokalizacji i roli międzynarodowego węzła komunikacyjnego dla pasażerów i towarów. Wobec braku nowych inwestycji dostępność obiektów wysokiej jakości będzie się nadal zmniejszała w 2011 r. W celu pozyskania odpowiednich pomieszczeń w preferowanych lokalizacjach niektórzy najemcy będą zmuszeni zawierać umowy typu pre-let — mówi Karen Thomas, partner z działu powierzchni logistycznych i przemysłowych Cushman Wakefield w Wielkiej Brytanii.

Warszawa znalazła się na 24. miejscu rankingu z kosztami najmu 82,8 EUR/mkw./rok. W ubiegłorocznym rankingu była na pozycji 21. z kosztami najmu 77,4 EUR/mkw./rok.

— Statystyki pokazują, że pozycja Warszawy nieznacznie się zmieniła. Pomimo wzrostu czynszu przesunęliśmy się o trzy pozycje w dół. Oznacza to, że wzrost czynszu był wolniejszy w porównaniu z innymi światowymi rynkami nieruchomości magazynowo-przemysłowych — wyjaśnia Kamila Pruk, negocjator z działu powierzchni przemysłowych i magazynowych Cushman Wakefield w Polsce.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane