Najgorszy rok menedżerów walutowych od 2011 r.

Zarządzający walutami w niezbyt dobrych nastrojach będą świętować zakończenie roku. Rozczarowujące wyniki zakładów związanych z rozbieżnościami w polityce monetarnej zaowocowały najgorszymi rezultatami funduszy walutowych od 2011 r., donosi Bloomberg.

Indeks Parker Global Strategies LLC śledzący zachowanie najlepszych funduszy branżowych stracił w 2015 r. 2,3 proc. Eksperci winią za to politykę Fed. Rezerwa Federalna bowiem tylko raz, podczas ostatniego grudniowego posiedzenia zdecydowała się na podniesienie stóp procentowych. Tymczasem część traderów liczyła na bardziej zdecydowane działania ze strony amerykańskich władz monetarnych. Jak wynika ze wskaźnika opracowywanego przez Deutsche Bank, strategie walutowe oparte na zyskach z różnic w stopach – zwane carry trade – odnotowały najgorszy wynik od siedmiu lat. 

Waluty
Zobacz więcej

Waluty

Bloomberg

Początek 2015 r. był co prawda obiecujący, pławiono się w najdłuższym miesięcznym paśmie zwyżek od co najmniej 2003 r., jednak powiązanie ewentualnej podwyżki stóp przez Fed ze wskaźnikami potwierdzającymi trwałe ożywienie amerykańskiej gospodarki zmieniło całkowicie trend. Jak podkreśla Bloomberg, wyssało to potencjał z dolara zachęcając inwestorów do zwrócenia się w stronę walut krajów wschodzących. 

Najgorszy okazał się drugi kwartał, kiedy to strata menedżerów walutowych sięgnęła – mierzona indeksem Parker Global Strategies LLC – 3,8 proc. Był to najgorszy rezultat od 12 lat. 


Obniżenie prognozy wzrostu gospodarczego i inflacji przez Fed doprowadziło po marcu do prawdziwej wyprzedaży amerykańskiej waluty i zdołowania funduszy hedgingowych oraz spekulujących pod „siłę” dolara.

Dopiero końcówka roku pozwoliła na odrobienie części strat, zaś The Bloomberg Dollar Spot Index, opisujący zachowanie amerykańskiego dolara względem 10 najważniejszych walut, ostatecznie zyskał 9 proc. w 2015 r.

Traderzy, którzy wykorzystywali jedna do zakupu 16-tu głównych konkurentów walutowych stracili pieniądze na 14 z tego typu transakcji w ciągu minionych 12 miesięcy. Tymczasem osiemnaście z 22 walut rynków wschodzących wykorzystywanych do carry trade nie zyskało w stosunku do japońskiej waluty  w tym okresie. 

Jak wskazuje Bloomberg, powołując się na ekspertów i wskaźnik  JPMorgan Chase  wahania kursowe w 2015 roku były średnio większe niż w którykolwiek z poprzednie trzech lat. Największe i najbardziej poważne miały miejsce  po decyzjach banków centralnych, takich jak Narodowego Bank Szwajcarii, który w styczniu zniósł sztywne umocowanie kursu franka do euro, w Chinach gdzie przeprowadzono dewaluacje juana, oraz w USA, gdzie Fed przez miesiące nie mógł zdecydować się na rozpoczęcie procesu zacieśniania polityki monetarnej.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Waluty / Najgorszy rok menedżerów walutowych od 2011 r.