Najlepsza seria Topix'a od 1986 r. (WYKRES)

opublikowano: 18-01-2013, 08:47

Piątek przyniósł kolejne wzrosty na japońskiej giełdzie. Co istotne, dla tamtejszego wskaźnika szerokiego rynku, Topix, tydzień zakończył się wzrostem, co pozwoliło odnotować temu indeksowi najdłuższą wzrostową tygodniową serię od 1986 r., informuje Bloomberg.

Do zakupów akcji na tokijskiej giełdzie zachęciła inwestorów przede wszystkim przecena jena. Japońska waluta po raz pierwszy od 30 miesięcy przebiła od dołu poziom 90 w stosunku do dolara. Popyt graczy wspierały też optymistyczne dane z amerykańskiego rynku pracy i nieruchomości.

Korekta na jenie oznacza poprawę rezultatów notowanych przez eksporterów, co kusi inwestorów do zwiększania zaangażowania w ich akcje.

Na finiszu piątkowej sesji Topix rósł o 2,4 proc. zaś w całym tygodniu zyskał 1,4 proc. Gdyby nie środowa korekta wynik mógłby być jeszcze lepszy. Była to 10-ta z rzędu dodatnia tygodniowa zmiana wartości tego wskaźnika, i najdłuższa taka seria od 1986 r.

Główny indeks tokijskiej giełdy Nikkei 225 zyskał na zamknięciu piątkowej sesji 2,9 proc.

Od 14 listopada ubiegłego roku., kiedy to ogłoszono przyspieszone wybory parlamentarne w Japonii indeks Topix wzrósł już o 26 proc. Obecnie jest on kwotowany na poziomie 1,08 względem wartości księgowej wobec 2,22 w przypadku wskaźnika S&P500 i 1,60 dla Stoxx Europe 600 Index

.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, Bloomberg

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Najlepsza seria Topix'a od 1986 r. (WYKRES)