Najlepsza sesja na Wall Street od 10 tygodni

opublikowano: 01-02-2021, 22:42

Dow Jones wzrósł o 0,7 proc., S&P500 kończył sesję zwyżką o 1,6 proc., a Nasdaq poszedł w górę o 2,55 proc.

Po najgorszym tygodniu od października na amerykańskich rynkach akcji doszło do najlepszej sesji od 10 tygodni. Stratedzy dużych instytucji finansowych, m.in. JP Morgan Chase, przekonują, że starcie spekulantów z Reddit z funduszami hedgingowymi nie będzie miało dużego wpływu na rynek akcji i nie przerwie trwającego na nim rynku byka. Do tego aktywność uczestników forów inwestycyjnych z Reddit przeniosła się na rynek srebra, co skutkowało podbiciem ceny metalu do najwyższej wartości od 8 lat. Poza tym rozproszyła się na szereg spółek, m.in. biotechnologicznych, których wspólny mianownikiem jest duża krótka sprzedaż ich akcji. Spekulanci stracili natomiast zainteresowanie gwiazdą ubiegłego tygodnia, GameStop, którego kurs spadł o 30 proc. Szef Fed w Minneapolis Neel Kashkari i szef Fed w Dallas Robert Kaplan opowiedzieli się jednoznacznie za zdecydowanymi działaniami stymulacyjnymi. Przemawiały za nimi także opublikowane w poniedziałek słabsze dane o aktywności przemysłu w styczniu.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu drożało 80 proc. spółek z S&P500.; Popyt przeważał we wszystkich 11 głównych segmentach indeksu. Największym cieszyły się akcje spółek nieruchomości (2,3 proc.), IT (2,5 proc.) oraz dostawców dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych (2,8 proc.), głównie z branży motoryzacyjnej (5,1 proc.). Najsłabsze były segmenty użyteczności publicznej (0,5 proc.), ochrony zdrowia (0,3 proc.) i dóbr codziennego użytku (mniej niż 0,1 proc.).

Zdrożały 23 z 30 blue chipów ze średniej Dow Jones. Najmocniej rosły kursy spółek Microsoft (3,3 proc.), Visa (2,6 proc.) i Intel (2,1 proc.). Po przeciwnej stronie tabeli znalazły się Verizon, Walmart (po -0,9 proc.) i Walgreens Boots Alliance (-2,8 proc.).

Na Nasdaq zdrożało ok. 75 proc. z prawie 3,4 tys. notowanych na tym rynku spółek. Wzrosły kursy 20 technologicznych blue chipów o największej kapitalizacji. Najmocniej zdrożała Tesla (5,8 proc.) po rekomendacji sugerującej jeszcze ponad 40 proc. potencjał zwrotu z inwestycji w akcje producenta aut elektrycznych. W grupie FAANG najmocniej zdrożały akcje Amazon i Alphabet. We wtorek spółki mają opublikować raporty kwartalne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane