Najlepsze relacje ma PKN Orlen

Kamil Zatoński
opublikowano: 12-03-2010, 00:00

Giełdową Spółką Roku 2009 w kategorii "Relacje z inwestorami" został PKN Orlen.

Ogólna ocena komunikacji z inwestorami giełdowych spółek nie jest zadowalająca

Giełdową Spółką Roku 2009 w kategorii "Relacje z inwestorami" został PKN Orlen.

Wyboru dokonali doradcy, maklerzy i analitycy w badaniu, przeprowadzonym dla "Pulsu Biznesu" przez Pentor International Research. Ocena dotyczyła nie tylko dostępności, ale i jakości informacji dla inwestorów i akcjonariuszy. Sześcioosobowym zespołom biura relacji inwestorskich płockiej spółki kieruje Dariusz Grębosz.

Wartość to relacje

Jacek Krawiec, prezes zarządu koncernu, podkreśla wagę komunikowania się z rynkiem, zwłaszcza w czasie kryzysu.

— Choroba braku zaufania, która w ostatnich dwóch latach boleśnie dotknęła globalną gospodarkę sprawiła, że szczególnie cennym aktywem stały się dla inwestorów spółki transparentne i odpowiedzialne. Teraz, po okresie wycofania z rynku giełdowego, inwestorzy stopniowo powracają i wybierają przede wszystkim akcje tych firm, które komunikują się z rynkiem w sposób przejrzysty. Tym cenniejsza jest dla nas nagroda, jaką otrzymaliśmy — mówi Jacek Krawiec.

Dodaje, że w ubiegłym roku firmie przyszło działać w najtrudniejszym otoczeniu od ponad 10 lat.

— Ważne było więc jasne komunikowanie stojących przed spółką wyzwań i wypełnianie obietnic. PKN Orlen wkłada w to ogromną energię. Cieszy nas, że w wielu aspektach udało nam się nawet przekroczyć oczekiwania —dodaje prezes Orlenu.

Powody do satysfakcji mogą mieć także w Asseco Poland (drugie miejsce w rankingu) i LPP (pozycja trzecia). Jeśli noty, wystawione tym spółkom przez specjalistów przeliczyć na szkolną skalę ocen, jakość ich relacji inwestorskich uznano za bardzo dobrą.

Mogło być lepiej

Ogólna ocena jakości komunikowania się giełdowych spółek z inwestorami i analitykami jest zbliżona do tej z poprzedniego roku i — niestety —raczej nie jest zadowalająca. To — używając szkolnej skali — zaledwie trójka z plusem. Na co najmniej "czwórkę" zasłużyło 69 z 367 spółek (w tym — co nie powinno dziwić — prawie wszystkie blue chipy), czyli 20 proc. spółek uwzględnionych w badaniu. Zdecydowana większość dostała ocenę w okolicach "trójki" (mocniejszej lub danej trochę na wyrost), a na najwyżej na ocenę mierną, czyli "dwójkę", zapracowało 15 spółek.

Starzy znajomi…

W czołówce kategorii doszło do sporych przetasowań, ale nie zabrakło też firm, które utrzymały wysokie pozycje z 2008 r. To m.in. opuszczająca już giełdę HTL-Strefa (w 2008 r. na 8. miejscu, teraz na czwartym), Agora (awansowała z 17. miejsca na piąte), czy ING Bank Śląski (spadek z trzeciego na dziewiąte). TVN, ubiegłoroczny zwycięzca, zapłacił spadkiem na 30. miejsce za to, że nie udało mu się przekonać rynku do przejęcia platformy cyfrowej n.

…i nowicjusze

Na wysokim, 16 miejscu znalazł się za to ubiegłoroczny debiutant — Polska Grupa Energetyczna. Trzecią dziesiątkę otwiera z kolei inny nowicjusz — LW Bogdanka. Tuż za nim jest Asseco South Eastern Europe. Najgorzej spośród debiutantów wypadły natomiast Intakus (309. miejsce), PCC Intermodal (314. miejsce) i Aplisens (325. miejsce). Ta ostatnia firma mogła podpaść tym, że wkrótce po debiucie wyraźnie obniżyła prognozy finansowe.

Duda płaci

To jednak nic w porównaniu z naganą, jaką specjaliści wystawili władzom PKM Duda za zbyt późne ujawnienie informacji o ogromnych kłopotach, jakich firmie przysporzyły opcje walutowe. Już kiedy wyszło to na jaw, jeden z zarządzających mówił w "PB", że dla funduszy Duda jest "skończona". Nie może więc dziwić, że spółka zajęła dopiero piąte miejsce od końca w naszym rankingu, a w porównaniu z zestawieniem za 2008 r. odnotowała największy spadek spośród wszystkich firm (aż o 289 pozycji). Tylko niewiele mniej w oczach analityków straciły Swarzędz, Monnari i Stal- export. Sporym awansem cieszyć się moga za to Helio, Unibep, Magellan i Pol-Aqua. To firmy, które na GPW weszły w ciągu ostatnich trzech-czterech lat. Tyle zabrała im nauka tego, jak w miarę dobrze komunikować się z rynkiem.

3+

Taką ocenę ogółem, w szkolnej skali wystawili giełdowym spółkom ankietowani za relacje inwestorskie.

4

Taką ocenę, w tej samej skali, otrzymało 69 z 367 badanych spółek.

2

Taką ocenę ankietowani wystawili 15 spółkom z GPW.

1

2

3

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu