Najlepsze szkoły kierowniczego myślenia

Stanford wypuścił najwięcej prezesów mających profile na portalu LinkedIn. Każdy może poczuć atmosferę tej szkoły

To, gdzie studiujesz, może być tak samo ważne, jak to, czego się uczysz — uważa David Egan, analityk portalu społecznościowego LinkedIn.

Analiza bazuje na danych umieszczonych w LinkedIn przez aktywnych
członków serwisu z 20 krajów, w tym USA, Japonii, Niemiec i państw
skandynawskich. Polski na tej liście nie ma, choć z kursów online Stanforda
nasi rodacy korzystają.
Zobacz więcej

AKTYWNI PREZESI:

Analiza bazuje na danych umieszczonych w LinkedIn przez aktywnych członków serwisu z 20 krajów, w tym USA, Japonii, Niemiec i państw skandynawskich. Polski na tej liście nie ma, choć z kursów online Stanforda nasi rodacy korzystają. Fot. Linda A. Cicero - Stanford News Service

Na firmowym blogu LinkedIn Talent Blog opisał wyniki najnowszej analizy przeprowadzonej na bazie danych popularnego serwisu, skupiającego się na życiu zawodowym użytkowników. Pod lupą znalazło się 12 tys. członków platformy, którzy są szefami w przedsiębiorstwach zatrudniających co najmniej 50 pracowników. David Edgan sprawdził, gdzie studiowali, jakie mieli wcześniej posady i czy zdobywali doświadczenie w firmie, w której dotarli do gabinetu z napisem „CEO” na drzwiach.

Zacznijmy od uczelni. Najwięcej prezesów z badanej grupy ma dyplom prestiżowej szkoły z zachodniego wybrzeża USA — Uniwersytetu Stanforda, który znajduje się w samym sercu Doliny Krzemowej. W czołówce są także znane marki uniwersyteckie, czyli Harvard Business School, University of California, Berkeley i słynna kuźnia talentów z kierunków inżynieryjnych — Massachusetts Institute of Technology. Ponieważ wprowadzono rozróżnienie na studia podyplomowe i stopnie naukowe, np. licencjackie, na liście znalazły się zarówno Harvard University, jak też Harvard Business School, której dyplom MBA jest na wagę złota w biznesie.

Telewizja CNBC zauważa, że wprawdzie prestiżowe i drogie uczelnie, jak Stanford, MIT i Harvard, są w czołówce kierunków, które wybierają osoby o kierowniczych aspiracjach, ale na drugim miejscu znalazła się publiczna szkoła Penn State University, której absolwentami są m.in. Mark Parker, prezes producenta sprzętu sportowego Nike, i Kenneth Frazier, prezes farmaceutycznego giganta Merck. Na czwartej pozycji natomiast znalazł się University of California, Berkeley, kolejna publiczna uczelnia, która rywalizuje jak równy z równym z prywatnymi potentatami.

Miejsce odbywania studiów jest ważne, ale liczy się także to, na jakim kierunku studiowali prezesi. Z analizy wynika, że zdecydowanie najpopularniejsze są studia związane z informatyką. Na kolejnych miejscach są ekonomia, biznes oraz bankowość i finanse. Potwierdza to, że żyjemy w biznesowej epoce, w której komputery są kołami napędowymi, a informatyczne wykształcenie przydaje się także w zarządzaniu na najwyższym szczeblu. To oczywiście nie koniec, bo okazuje się, że prezesi, nim zostali szefami, w pierwszej pracy byli konsultantami, zajmowali się oprogramowaniem lub zaczynali jako analitycy.

Nie trzeba udawać się za ocean, żeby poczuć klimat uczelni, na których studiowali wielcy prezesi. Stanford University przypomniał ostatnio, że oferuje darmowe kursy internetowe, otwarte dla wszystkich. Zapisało się na nie już ponad 10 mln osób uczących się na całym świecie. Interaktywna mapa na stronie szkoły pokazuje, skąd pochodzą internetowi studenci. Polska ma ich blisko 21,5 tys. © Ⓟ

Uczelnie prezesów

(według serwisu LinkedIn)

  • 1. Stanford University
  • 2. Penn State University
  • 3. Harvard Business School
  • 4. University of California, Berkeley
  • 5. Massachusetts Institute of Technology
  • 6. Stanford University Graduate School of Business
  • 7. Harvard University
  • 8. INSEAD
  • 9. The Wharton School
  • 10. Northwestern University, Kellogg School of Management

Źródło: LinkedIn

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Ostruszka

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Kariera / Najlepsze szkoły kierowniczego myślenia