Czytasz dzięki

Najlepszy kredyt gotówkowy 2020 r.

dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl
opublikowano: 22-06-2020, 22:00

Kilka scenariuszy rozstrzygnęło, który bank pożycza gotówkę najkorzystniej.

Jednocyfrowa dynamika wzrostu, dominacja kredytów na wyższe kwoty i dłuższe terminy spłaty — tak wyglądał w migawce najważniejszy trend na rynku na początku 2020 r. Nie oznaczało to jednak, że konkurencja wygasa. Przeciwnie, banki aktywnie ścierały się o klientów, poszukujących źródeł finansowania potrzeb konsumpcyjnych i konsolidujących wcześniejsze zobowiązania.

Kredyty gotówkowe to jedna z najbardziej „płynnych” dziedzin bankowości detalicznej. Produkty proponowane przez banki mają zwykle krótki czas życia, ograniczony ramami doraźnych promocji, a jeden kredytodawca nierzadko serwuje potencjalnym klientom liczne opcje do wyboru. Wyłaniając najlepszą ofertę w tegorocznej edycji rankingu „Złoty Bankier”, sięgnęliśmy zatem po kilka scenariuszy, odzwierciedlających zróżnicowane profile klientów oraz zestaw kryteriów jakościowych, uzupełniających badane elementy kosztowe.

Banki przygotowały propozycje dla kolejno — wielkomiejskiego singla, rodziny po trzydziestce i mieszkających na wsi klientów, zbliżających się do wieku senioralnego. Zróżnicowane były także kwoty kredytu — od mieszczących się w kategorii zobowiązań niskokwotowych do pozwalających na pokrycie większego wydatku. W ocenach uwzględniono zarówno koszty finansowania, jak i m.in. propozycje dla stałych klientów, wymagania dotyczące minimalnego i maksymalnego wieku, kryteria kredytowania małżeństw, akceptowane źródła dochodów, reguły stosowane wobec osób wchodzących w wiek emerytalny.

Statuetka „Złoty Bankier” trafiła do Alior Banku.

Instytucja wyróżniła się pod względem kosztów finansowania dla zróżnicowanych kategorii klientów, zakresu dostępnych kwot i terminów kredytowania oraz funkcji obsługi w kanałach elektronicznych. Bank „z melonikiem” potwierdził tegorocznym zwycięstwem silną pozycję na rynku consumer finance.

Druga lokata przypadła bankowi Citi Handlowy, którego mocną stroną okazały się parametry cenowe finansowania, dostępność kredytu i zróżnicowane opcje obsługi kredytowania. Bank gościł już na podium w tej kategorii produktowej — ostatnio w 2018 r., gdy odbierał statuetkę zwycięzcy.

Na trzecim miejscu znalazł się Santander Bank Polska, doceniony zarówno za niskie koszty kredytów, jak i elastyczność spłaty z opcją wakacji kredytowych oraz dostępność produktów. Przypomnijmy, że bank rok wcześniej triumfował w tej kategorii, otrzymując „Złotego Bankiera 2019”.

Paweł Kapias, dyrektor kredytów niezabezpieczonych w Alior Banku:

Dobry produkt kredytowy to taki, który daje klientowi przekonanie, że wybrał najatrakcyjniejszą ofertę, dopasowaną do jego indywidualnych potrzeb. Obecnie stworzenie takiego produktu nie jest proste, gdyż wymagania nie kończą się na niskiej cenie — konsumenci oczekują sprawnego procesu zakupowego i obsługi posprzedażowej na najwyższym poziomie. Otrzymane wyróżnienie to źródło ogromnej satysfakcji i dowód, że jakość oferowanych usług i rozwiązań Alior Banku spełnia najwyższe standardy rynku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: dr Michał Kisiel, analityk Bankier.pl

Polecane