Najlepszy od listopada tydzień rynków akcji USA

opublikowano: 05-02-2021, 22:34

Piątkowa sesja zakończyła się wzrostem średniej Dow Jones o 0,3 proc. S&P500 i Nasdaq, które miały rekordową wartość na zamknięciu, zyskały odpowiednio 0,4 proc. i 0,6 proc. Przez tydzień Dow Jones wzrósł o 3,9 proc., S&P500 o 4,7 proc., a Nasdaq o 6,0 proc.

Amerykańscy inwestorzy kupowali w piątek akcje pomimo wcześniejszych rekordów indeksów, bo administracja Joe Bidena jest coraz bliżej uruchomienia pakietu wsparcia dla gospodarki po przeprowadzeniu go przez Senat. Dodatkowo motywacją do dalszego zwiększenia stymulacji mogą być opublikowane przed piątkową sesją, słabsze niż oczekiwano, dane z rynku pracy. Biden skomentował je mówiąc, że „jest całkiem jasne, że nasza gospodarka ma problemy”. Dla inwestorów zachętą do kupowania są także lepsze niż prognozowano wyniki spółek. Z opublikowanych dotychczas w tym sezonie 223 raportów oraz z szacunków dla pozostałych spółek z S&P500 wynika, że w czwartym kwartale ich zysk wzrośnie o 0,9 proc. Na początku stycznia prognozowano jego spadek o ponad 10 proc. W piątek m.in. dwucyfrowo drożały akcje Pinterest, którego wyniki kwartalne okazały się lepsze niż oczekiwano dzięki wzrostowi liczby użytkowników i większym wpływom z reklam. Ostatecznie kurs spółki wzrósł o 5,2 proc.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg

Na zamknięciu drożały dwie na trzy spółki wchodzące w skład S&P500. Liderem wzrostów był Activision Blizzard (9,6 proc.), który przyciągnął kupujących zapowiadając większy niż oczekiwał rynek wzrost przychodów rocznych dzięki dużemu popytowi na najnowszą część jego przebojowej gry “Call of Duty”. Z 11 głównych segmentów indeksu popyt przeważał w 10. Największym cieszyły się akcje spółek materiałowych (1,7 proc.), a także dostawców dóbr codziennego użytku, dyskrecjonalnych dóbr konsumpcyjnych, usług telekomunikacyjnych i spółek energii (wszystkie po 0,9 proc.). Najsłabiej na tle rynku wyglądały segmenty finansowy (0,1 proc.) i IT (-0,2 proc.).

Zdrożało 21 z 30 blue chipów wchodzących w skład średniej Dow Jones. Najmocniej drożały akcje Nike (3,2 proc.), Cisco Systems (1,8 proc.) i Dow Inc. (1,6 proc.). W ariergardzie znalazły się Intel (-1,0 proc.), Boeing (-1,3 proc.) i UnitedHealth Group (-1,5 proc.).

Na Nasdaq także zdrożało prawie 66 proc. z 3,4 tys. notowanych na tym rynku spółek. Wśród tych o największej kapitalizacji liczba drożejących była jednak zbliżona do taniejących. W grupie FAANG Alphabet (1,7 proc.) i Amazon (0,6 proc.) nadal drożały po dobrych raportach kwartalnych opublikowanych w tym tygodniu. Staniały jednak Netflix (-0,25 proc.) i Apple (-0,5 proc.). Kurs Facebooka wzrósł o 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane