Najlepszym towarem 2018 r. zostało… kakao

opublikowano: 02-01-2019, 07:06

Miniony rok był burzliwym okresem dla rynku surowcowo-towarowego. Większość z nich odnotowała poważne przeceny, jak choćby w przypadku ropy naftowej. Tymczasem prawdziwym zwycięzcą zostało kakao, przynosząc najwyższe zyski.

Biorąc pod uwagę główne rynki kontraktów terminowych, i dane do 28 grudnia włącznie, łatwo można zauważyć, że najwyższą stopę zwrotu, na poziomie 27,8 proc. przyniosły właśnie futures na kakao.

Kakao, nasiona
fot. Bloomberg

W tym zestawieniu wyprzedziły kontrakty na pszenicę (zysk rzędu 18,91 proc.). Trzecie miejsce na „pudle” zajął natomiast owies, w przypadku którego stopa zwrotu wyniosła 13,6 proc. 

Podczas gdy w 2018 r. giełda i inne ryzykowne aktywa zostały poddane mocnej korekcie z powodu obaw o spowolnienie globalnego wzrostu i wojny handlowe, ceny kakao wzrosły gwałtownie z powodu niskiej podaży, wywołanej nazbyt suchą pogodą w najlepszych obszarach produkcji, takich jak na Wybrzeżu Kości Słoniowej.

Zmniejszany jest areał zbiorów ziaren kakaowca. W przypadku Wybrzeża Kości Słoniowej szacuje się obecnie główną produkcję na 1,985 mln ton, w porównaniu z poprzednimi szacunkami na poziomie ponad 2,0 mln ton - ocenił Jack Scoville, starszy analityk Price Futures Group z Chicago.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tadeusz Stasiuk, CNBC

Polecane