Najmłodszy australijski miliarder zbankrutował

opublikowano: 03-03-2016, 09:46

Australijski baron węglowy Nathan Tinkler, który w okresie boomu górniczego został najmłodszym w kraju miliarderem, został oficjalnie ogłoszony bankrutem, donosi Reuters.

10 lat temu 40-letni Tinkler był gwiazdą, kiedy 18 miesięcy po zainwestowaniu w porzucone złoże węgla 1 mln AUD jego kopalnia osiągnęła 442 mln USD zysku. Wówczas węgiel był jedną z najlepszych inwestycji w okresie boomu wydobywczego w Australii. W 2012 roku koniunktura zaczęła się pogarszać. Tinkler, który w pewnym momencie tracił na papierze nawet 4 mln USD dziennie, stanął przed koniecznością sprzedaży posiadanych aktywów. Obecnie jest winny ponad 300 mln AUD wierzycielom, m.in. bankowi Credit Suisse i amerykańskiemu funduszowi hedgingowemu Farallon Capital. Ściągnąć ten dług będzie trudno, pisze Reuters, bo Tinkler zadeklarował w procesie upadłości, że nie ma nawet auta i żadnych aktywów emerytalnych. Ma natomiast 2 tys. AUD w gotówce, ale jego zadłużenie na karcie kredytowej sięga 323 tys. AUD.

Nathan Tinkler
Bloomberg

W grudniu w rozmowie z Reutersem Tinkler tłumaczył swoją klęskę spadkiem cen węgla i działaniami na rzecz ochrony środowiska. Nie traci jednak wiary, że znów może odnieść sukces.

- Pokazałem, że mogłem raz zarobić na węglu i mam nadzieję, że zrobię to ponownie – powiedział.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane