Najpierw patent, potem prezentacja

opublikowano: 08-04-2013, 00:00

Prawo na starcie Pokusa pochwalenia się wynalazkiem jest wielka. Ale zbyt wczesne ujawnienie rozwiązania grozi utratą szansy na patent

Nowość, nieoczywistość i możliwość przemysłowego wykorzystania — to najważniejsze cechy rozwiązania technicznego, dla którego można starać się o ochronę patentową. Ale uwaga: szansę uzyskania wpisu w rejestrze może przekreślić „gadulstwo” wynalazcy, bo opatentować można jedynie rozwiązania niebędące dotychczas częścią stanu techniki.

Zobacz więcej

Z AKCENTEM NA NOWOŚĆ: Największym grzechem wynalazcy jest zbyt długi język, bo aby uzyskać ochronę patentową, wynalazek musi być nowy — zaznacza Piotr Zawadzki, aplikant adwokacki i rzecznikowski z kancelarii Hogan Lovells. [FOT. ARC]

Kryterium nowości

— Stan techniki to wszystko, co zostało udostępnione do powszechnej wiadomości przed datą zgłoszenia wynalazku do Urzędu Patentowego (niekoniecznie polskiego), ewentualnie wystawienia na oficjalnej międzynarodowej wystawie. Nowość oceniana jest globalnie, nie tylko w odniesieniu do terytorium Polski. Jeżeli zatem wynalazca wyjawi swoje rozwiązanie lub jego charakterystyczne cechy przed zgłoszeniem lub wystawieniem, traci możliwość uzyskania patentu. Co więcej, nowości szkodzi nie tylko publiczne ujawnienie wynalazku, cechę tę może utracić także rozwiązanie wyjawione małej grupie osób. Liczy się nawet teoretyczna i pośrednia możliwość poznania wynalazku przez przeciętnego specjalistę, który mógłby zastosować rozwiązanie — zastrzega Piotr Zawadzki, aplikant adwokacki i rzecznikowski z kancelarii Hogan Lovells. Nadal jest to częsty błąd. By go uniknąć, z opowiadaniem światu o wynalazku wystarczy odczekać choćby jeden dzień po dokonaniu zgłoszenia patentowego. Potem bez obaw można już rozpocząć promocję na targach, w mediach czy w internecie.

— Jednak, o ile to możliwe, lepiej powstrzymać się z wyjawieniem rozwiązania, zanim nie dokona tego sam Urząd Patentowy po upływie 18 miesięcy od daty pierwszeństwa. Jeżeli zaś wynalazca skorzysta z możliwości prezentacji wynalazku na oficjalnej międzynarodowej wystawie, powinien zgłosić rozwiązanie do rejestracji w terminie szczęściu miesięcy od daty wystawienia. W przeciwnym wypadku wynalazek straci przymiot nowości, a Urząd Patentowy odmówi jego rejestracji — tłumaczy Piotr Zawadzki.

Nie zawsze jednak możliwe jest utrzymanie wynalazku w absolutnej tajemnicy. Ujawnienie rozwiązania jest konieczne np. przy badaniu zdolności patentowej, zapoznać się z nim z pewnością zechce również inwestor. W takich przypadkach wynalazca musi koniecznie zastrzec, że nowe rozwiązanie ujawnia wyłącznie w określonym celu i pod warunkiem zachowania ścisłej poufności.

W zasięgu patentu…

A wynalazkiem może być produkt (np. urządzenie), wytwór bezpostaciowy (substancja, związek, kompozycja), sposób wytwarzania, oczyszczania, pomiaru czy podziału (opisany szereg czynności), jak również zastosowanie już istniejącej substancji w nowym, nieoczywistym celu.

— Nie patentuje się natomiast odkryć, teorii naukowych czy metod matematycznych. Patentu nie uzyskają również wytwory jedynie estetyczne oraz plany, zasady i gry. Ochroną patentową nie są obejmowane też programy komputerowe czy przedstawianie informacji. Nie można tym samym uzyskać na nie ochrony patentowej. Podobnie jak na rozwiązania mieszczące się w kategorii wynalazku, ale sprzeczne z porządkiem publicznym czy dobrymi obyczajami oraz odmiany roślin, rasy zwierząt czy też metody leczenia ludzi i zwierząt (chirurgiczne, terapeutyczne, diagnostyczne) — wylicza Piotr Godlewski, rzecznik patentowy z kancelarii JWP Rzecznicy Patentowi.

…i prawa autorskiego

Podobnie jest z zapisem programu komputerowego — jest on chroniony prawem autorskim i na takie rozwiązanie nie otrzymamy ani w Polsce, ani w Europie ochrony patentowej. Patentuje się je natomiast w Stanach Zjednoczonych. Ale nieudzielanie ochrony na same programy nie oznacza, że nie otrzymamy jej na zmaterializowany wynalazek, który wykorzystuje program komputerowy.

— Korzystanie z programów komputerowych odbywa się na podstawie licencji. W przeciwieństwie do ogólnej regulacji prawno-autorskiej, do korzystania z programów komputerowych nie stosuje się większości przepisów o dozwolonym użytku. Oznacza to, że wykorzystywanie ich bez licencji lub w sposób niezgodny z licencją stanowi naruszenie praw twórcy. Zgodnie z przepisami prawa autorskiego właściciel praw do programu komputerowego może oczekiwać zaniechania naruszenia, wydania uzyskanych korzyści albo zapłacenia podwójnej, a w przypadku gdy naruszenie jest zawinione, potrójnej wysokości stosownego wynagrodzenia z chwili jego naruszenia. Ponadto producent programu może żądać naprawienia wyrządzonej szkody — podpowiada Piotr Godlewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy