Najpopularniejsze fundusze w I półroczu

opublikowano: 23-07-2019, 22:00

PKO Obligacji Długoterminowych to fundusz, który w pierwszym półroczu zanotował najwyższe nominalnie saldo wpłat i wypłat — wynika z danych Analiz Online.

Do funduszu klienci wpłacili netto prawie 1,9 mld zł, niemal podwajając jego aktywa. Co ciekawe, pod względem wyników jest to jeden ze słabszych funduszy w grupie dłużnych długoterminowych o uniwersalnym spektrum inwestycji. Jego stopa zwrotu za 12 miesięcy to niespełna 2,6 proc., wobec średniej w grupie sięgającej 3 proc.

Gros aktywów stanowią polskie obligacje skarbowe. Drugim funduszem w rankingu jest PKO Papierów Dłużnych Plus, który przyciągnął 771 mln zł netto. Należy on do tej samej grupy co PKO Obligacji Długoterminowych, aktywa ma nieco mniejsze (2,7 mld zł na koniec czerwca), a wyniki… jeszcze słabsze.

Zysk za 12 miesięcy (1,9 proc.) i za 3 lata (6 proc.) plasuje go na 13-14 miejscu wśród 16-17 porównywalnych rozwiązań. Według danych Analiz Online na podium rankingu popularności zmieścił się jeszcze NN Obligacji (+681 mln zł). W czołowej dziesiątce są niemal wyłącznie rozwiązania dłużne — rodzynkiem jest PKO Zabezpieczenia Emerytalnego 2020, który należy do grupy funduszy mieszanych zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu