Najprostszy wykres świata (WYKRES DNIA)

Dziś mija trzecia rocznica obniżenia przez Fed stóp procentowych do minimalnego poziomu.

Wykres jeszcze pewnie przez jakiś czas pozostanie prosty, co sugeruje powtarzana przez Fed w komunikatach zapowiedź utrzymania stóp na minimalnym poziomie przez „wydłużony okres czasu”.

Jak niskie stopy wpływają na akcje? Dow Jones przyniósł przez ostatnie 3 lata średnie 11,5 proc. rocznie. To całkiem nieźle. Przypomniała o tym inna rocznica – ta z 5 grudnia. Minęło wówczas 15 lat od dnia, gdy Alan Greeenspan, ówczesny szef Fed, użył słynnego zwrotu „irrational exuberance” o bezzasadnie wysokiej wycenie aktywów (całe przemówienie Greenspana>>). Choć Greenspan kandyduje do miana ojca obecnego kryzysu finansowego, akurat tu się nie pomylił. Pokazują to stopy zwrotu z akcji i obligacji od momentu jego przemówienia. W USA na obligacjach można były w ostatnich 15 latach zarobić średnio 5,98 proc. rocznie, a na akcjach 5,55 proc. Więcej na ten temat w ciekawym tekście na obserwatorzefinansowym.pl

inne wykresy dnia>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Najprostszy wykres świata (WYKRES DNIA)