Najważniejsze tendencje na rynku surowców

Przedstawiamy listę wybranych tendencji i sygnałów z rynków towarów z ostatniego miesiąca.

Brak jednoznacznych sygnałów ożywienia w globalnej — a zwłaszcza w chińskiej — gospodarce wciąż nie pozwala na trwałą poprawę koniunktury na rynkach surowcowych. W ostatnich tygodniach notowania towarów poruszały się w takt informacji rzutujących na perspektywy kształtowania się relacji popytu i podaży na poszczególnych rynkach. Jakie czynniki zachęcają — a jakie zniechęcają — do zakupów poszczególnych surowców? O tym piszemy w najnowszym raporcie „PB Forecast”.

1. Miedź wchodzi w trend wzrostowy

Po kilku tygodniach utrzymywania się w wąskim paśmie wahań ceny rudego metalu wyszły najwyżej od lipca. Wsparły je nadzieje na wstępne porozumienie handlowe między Waszyngtonem a Pekinem oraz poprawa na rynku pracy w USA. Do tego wypowiedzi członków Politbiura sugerowały możliwość zwiększenia wydatków infrastrukturalnych w Chinach. Zdaniem Ivana Glasenberga, prezesa giganta wydobywczego Glencore, za sprawą zmniejszonego wydobycia rynek miedzi zamknie ten rok niewielkim deficytem. W 2020 r. koniunktura się poprawi dzięki ożywieniu popytu, zwłaszcza ze strony energetyki, zapowiada menedżer.

2. Gra pod porozumienie handlowe

Poparcie przez USA protestów w Hongkongu, przywrócenie ceł na import stali z Brazylii i Argentyny, a nawet zbliżanie się 15 grudnia, kiedy w życie mają wejść nowe cła przeciwko Chinom, nie przeszkadza inwestorom w obstawianiu dalszych postępów w negocjacjach handlowych. Optymizmem napawają chociażby ostatnie zapowiedzi Pekinu, że wprowadzi odstępstwa od ceł nałożonych na amerykańską soję i wieprzowinę.

3. Arabia Saudyjska zagrała pod IPO

Ubiegłotygodniowa decyzja OPEC+ o cięciu produkcji ropy tylko dostosowywała limity do niższego faktycznego wydobycia. Tym, co się liczyło, była dopiero zapowiedź Saudyjczyków, że nadal będą produkować poniżej limitów. Zależało im na sukcesie IPO Saudi Aramco. Zainteresowanie globalnych inwestorów spółką zawiodło, więc Rijad obciął wycenę, odchudził ofertę do 1,5 proc. akcji i zrezygnował z notowań poza krajem. W kilka miesięcy spółka osiągnie zakładane 2 bln USD kapitalizacji, zapowidał po szczycie w Wiedniu saudyjski książę Abdulaziz. W środę 11 grudnia w debiucie na giełdzie w Rijadzie akcje spółki zdrożały o 10 proc.

Artykuł powstał na podstawie jednej z cyklicznych analiz PB Forecast — nowego serwisu „Pulsu Biznesu” i SpotDaty. PB Forecast to bieżący monitoring trendów, danych i informacji z wybranych branż i rynków. W ramach wybranego pakietu (Makro Unia Europejska, Makro Europa Wschodnia, Opakowania, Branża Metalowa) subskrybenci co tydzień otrzymują na swoją skrzynkę mailową najważniejsze informacje gospodarcze, prognozy rynkowe i podsumowanie zmian polityczno-regulacyjnych. Co miesiąc publikowana jest analiza makroekonomiczna polskiej gospodarki i analiza zmian na rynkach surowcowych i walutowych.

Więcej szczegółów znajdziesz na stronie: www.pb.pl/forecast

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu