Najwięcej optymizmu w średnich firmach

opublikowano: 20-03-2017, 22:00

Małe i średnie firmy słabo oceniają ostatni kwartał minionego roku. Ale w obecnym nastroje są lepsze.

Mały biznes negatywnie opiniuje końcówkę ubiegłego roku, ale przyszłość stoi przed nim otworem i rysuje się w pozytywnych barwach — to główny wniosek z najnowszego Skanera MSP, badania przeprowadzonego przez Instytut Keralla Research na próbie 500 mikro-, małych i średnich firm. Wskaźnik KERNA obrazujący nastroje przedsiębiorców wyniósł minus 64,66 pkt. i jest lepszy o 2,29 pkt. niż kwartał wcześniej. Może on przyjmować wartość od minus 100 do 100, a jest tym niższy, im gorszy nastrój przedsiębiorców.

Uciekają do przodu

Wpływ na lepszy wynik mają przede wszystkim dobre prognozy dotyczące przyszłości. Znacznie gorzej wygląda sytuacja, kiedy firmy oceniają przeszłość. Aż 43 proc. badanych firm negatywnie zapatruje się na stan gospodarki w ostatnim kwartale minionego roku. To najwyższy wynik od 4 lat. — Od trzeciego kwartału 2016 r. odsetek negatywnych ocen ex-post dla sytuacji ekonomicznejkraju wzrósł aż o 18,5 proc. Grupa wystawiających pozytywne oceny stopniała z 20,2 proc. do 8,6 proc. — zwraca uwagę Izabella Młynarczyk, business development director Instytutu Keralla Research.

Przy tym na niekorzystną sytuację w kraju wskazują przede wszystkim usługodawcy oraz firmy zatrudniające od 10 do 49 pracowników. Jednocześnie więcej przedsiębiorców negatywnie oceniło sytuację własnej firmy w ostatnim kwartale minionego roku. Co czwarty respondent uważa, że się pogorszyła, co oznacza wzrost liczby pesymistów o 12,4 proc. w stosunkudo wcześniejszego odczytu. Najgorzej oceniają ten aspekt małe firmy, a najbardziej optymistyczne są przedsiębiorstwa średniej wielkości. Co ciekawe, pomimo pogarszających się ocen wobec przeszłości badani przedsiębiorcy coraz lepiej zapatrują się na przyszłość.

— Obserwujemy umiarkowany, ale mimo wszystko jasno wyrażany optymizm przy pytaniach o przyszłość, co wskazuje, że wiele firm skupia się dziś na swoistej ucieczce do przodu, mimo wyraźnie słabych ocen rezultatów zmian, które wprowadza rząd w gospodarce — zauważa Katarzyna Pydych, dyrektor generalny Instytutu Keralla Research.

Coraz mniej inwestycji

Korzystnych zmian w firmie w bieżącym kwartale spodziewa się 27,6 proc. badanych i jest to o 7,4 proc. więcej niż w ostatnim odczycie. Przy tym o polepszeniu informują przede wszystkim firmy średnie. Najgorsze nastroje panują wśród przedsiębiorstw usługowych. Jednocześnie blisko co piąty badany prognozuje polepszenie kondycji ekonomicznej w Polsce w pierwszym kwartale. W poprzednim pomiarze optymistyczny scenariusz przewidywało 11,7 proc. przedsiębiorców,a w analogicznym okresie w 2016 r. — 16,7 proc.

Do tego aż o 9,3 proc. zmniejszył się odsetek przedsiębiorców zakładających pogorszenie stanu krajowej gospodarki. W poprzednim odczycie pesymistów było 31,3 proc., natomiast obecnie jest ich 22 proc. Badanie pokazuje także, że zmniejszyła się skłonność inwestycyjna małych i średnich firm. Skłonność w tym obszarze wykazują głównie średnie firmy — zamierzają kupować nowe maszyny i technologie oraz szkolić swoich pracowników.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu