Najwięcej ropy ma Wenezuela

WST, BLOOMBERG
opublikowano: 15-06-2012, 00:00

SUROWCE

Odkryte rezerwy ropy, jakie są w posiadaniu Wenezueli, przewyższają zasoby surowca, którymi dysponuje Arabia Saudyjska, wynika z opublikowanego przez koncern BP Rocznego Przeglądu Statystycznego Światowej Energetyki. Ten południowoamerykański kraj posiadał na koniec 2011 r. zasoby szacowane na 296,5 mld baryłek. Wicelider, Arabia Saudyjska, posiadała rezerwy oceniane na 265,4 mld baryłek.

Hugo Chavez, prezydent Wenezueli, poinformował, że jeśli w październiku znów wygra wybory, to efektywniej wykorzysta zasoby ropy. Oficjalny rządowy plan zakłada zwiększenie zdolności wydobywczych ponaddwukrotnie, do 6 mln baryłek dziennie do roku 2019. Najwięksi eksporterzy ropy borykają się obecnie ze spadkiem cen surowca, który na fali obaw o spowolnienie światowej gospodarki potaniał w maju o 15 proc., co było największą przeceną od grudnia 2008 r. Według Rafaela Ramireza, wenezuelskiego ministra ropy, ceny surowca powinny być wyższe niż 100 USD za baryłkę.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, BLOOMBERG

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu