Największy fundusz emerytalny stracił 52 mld USD

opublikowano: 26-08-2016, 09:26

Japoński Fundusz Inwestycyjny Emerytur Rządowych stracił w kwartale zakończonym w czerwcu 3,9 proc., czyli 5,2 bln JPY (52 mld USD).

Strata w kwartale zakończonym w czerwcu oznacza, że aktywa największego na świecie funduszu emerytalnego zmniejszyły się do 129,7 bln JPY. Oznacza także zniknięcie 4,1 bln JPY zysku osiągniętego w poprzednich sześciu kwartałach, czyli od października 2014 roku. To wtedy zarządzający zdecydowali, że połowę portfela  inwestycyjnego będą stanowiły akcje.

Zobacz więcej

fot. Bloomberg

Analitycy Sumitomo Mitsui Trust Bank uważają, że słaby wynik nie oznacza konieczności zmiany polityki inwestycyjnej.

- Ponieważ inwestycje funduszu są powiązane ze zmianami rynku jest naturalne, że to się będzie zdarzać i nie ma co na to patrzeć w perspektywie krótkoterminowej – stwierdził Ayako Sera, strateg banku. – Fundusz jest tak wielki, że jego straty wyglądają na ogromne nawet wówczas kiedy fluktuacje jego inwestycji są jedynie odbiciem sytuacji na rynku – dodał.  

Inwestycje funduszu w japońskie spółki przyniosły 7,4 proc. straty w okresie kiedy indeks giełdowy Topix spadł o 7,5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu