Największy polityk XX wieku

aktualizacja: 10-04-2017, 16:22

Jego nominacja na urząd Sekretarza Generalnego ONZ nazywana jest największym sukcesem kadrowym tej organizacji. Dag Hammarskjöld był młodym politykiem, miał zaledwie 47 lat gdy obejmował przywództwo zjednoczonych narodów. Szybko pokazał, że zaufanie okazano mu nie na darmo, choć działań swoich nie podporządkowywał celom tych, którzy go poparli.

W głosowaniu z 10 kwietnia 1953 r. głos na niego oddało 57 z 60 delegatów Zgromadzenia Ogólnego. Po objęciu stanowiska zreorganizował strukturę sekretariatu dzieląc go na sprawne zespoły projektowe, których pracę uważnie nadzorował. W ten sposób zrealizował swoje marzenie zaprojektowania pokoju do medytacji w budowanej wówczas siedzibie ONZ w Nowym Jorku. Pozbawiony szczególnych ozdób pokój z głazem pośrodku wciąż służy użytkownikom kompleksu. 

Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld w swym gabinecie
Zobacz więcej

Dag Hjalmar Agne Carl Hammarskjöld w swym gabinecie

Osobiście angażował się w problemy świata zdając sobie sprawę ze swojego stanowiska i prestiżu, dlatego leciał tam, gdzie jego obecność mogła zakończyć konflikt. Negocjował w Chinach uwolnienie 11 amerykańskich pilotów z Korei Północnej. W 1956 roku doprowadził do zakończenia konfliktu o Kanał Sueski wysyłając tam siły pokojowe. Prócz oficjalnej wypowiedzi nie znamy jego roli w powstrzymaniu eskalacji poznańskiego Czerwca'56, ale Hammarskjöld był wtedy w Poznaniu i widział walki, co nie mogło pozostać bez odpowiednich działań. 

Chęć do osobistego zażegnywania konfliktów sprowadziła na niego śmierć. Jego samolot został najprawdopodobniej zestrzelony przez myśliwiec tajnych służb południowoafrykańskich. Przy ciele zamordowanego 18 września 1961 r. Sekretarza Generalnego ONZ znaleziono "O naśladowaniu Chrystusa" - współczesne wydanie książki o ascezie chrześcijańskiej napisanej przed 1427 r. 

Wyjątkowe dzieło znaleziono jednak w jego nowojorskim mieszkaniu. Był to zbiór zapisków czynionych od dziecka, obejmujących próby poetyckie, krótkie sceny z życia, sentencje. Ich zbiór ukazuje dojrzewanie człowieka politycznego poświęconego w całości służbie ludziom. Wraz ze zbliżaniem się do kresu coraz częściej pojawiają się wątki wilków oraz zła, a także potrzeby niezłomności. Książka uczyniła jego pamięć nieśmiertelną, bo sam nie pozostawił rodziny, co zresztą było powodem wielu spekulacji. 

Jego zapiski zostały wydane w Polsce pod nazwą "Drogowskazy" w tłumaczeniu ks. Jana Ziei, który w tym celu specjalnie nauczył się szwedzkiego. Polskie wydanie zostało uznane przez szwedzkiego wydawcę za najlepsze spośród wszystkich obcojęzycznych.

Hammarskjöld został uhonorowany pokojową Nagrodą Nobla i była to ostatnia nagroda przyznana pośmiertnie. John F. Kennedy nazwał go "największym politykiem naszego stulecia".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Dobrowolski

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Historii / Największy polityk XX wieku