Czytasz dzięki

Największy problem to przepisy

opublikowano: 09-04-2019, 22:00

Mali i średni przedsiębiorcy narzekają na prawo i podatki, ale jednocześnie nie wiedzą, na czym polega Konstytucja biznesu.

Firmom MŚP w największym stopniu sen z powiek spędza niepewność związana z nowymi regulacjami prawno-podatkowymi — wynika z badania Bibby MSP Index przeprowadzonego w marcu. Jeszcze pół roku temu 28 proc. przedsiębiorców z segmentu MŚP za główne czynniki utrudniające rozwój firmy uznawało te związane z rekrutacją, a więc brak pracowników i trudności z pozyskaniem wykwalifikowanych specjalistów. Chociaż bezrobocie nadal pozostaje na rekordowo niskim poziomie (3,6 proc. w ostatnim kwartale 2018 r.), obecnie na ten problem wskazuje mniej, bo tylko 21 proc. ankietowanych.

— Można zatem odnieść wrażenie, że przedsiębiorcy nauczyli się już radzić sobie z pozyskiwaniem pracowników — zwraca uwagę Jerzy Dąbrowski, dyrektor generalny spółki faktoringowej Bibby Financial Services.

Obecnie najwięcej przedsiębiorców wskazuje na bariery związane z prawem. Firmom przeszkadzają przede wszystkim zbyt duże obciążenia podatkowe (15 proc.), wysokie koszty pracy (13 proc.) i niejasność przepisów prawnych (12 proc.). Jednocześnie aż 69 proc. respondentów przyznało, że nie widzi dla swojej firmy korzyści z wprowadzenia Konstytucji biznesu, 18 proc. nie wie, czy w jakiekolwiek sposób na niej zyskali, a 11 proc. w ogóle nie słyszało nic na ten temat.

— To pokazuje, że MŚP skupiają się raczej na bieżącym biznesie, zdobywaniu klientów, wprowadzaniu nowych produktów, upominaniu się o płatności i tym podobnych działaniach, a nie na śledzeniu zmian w prawie — uważa Jerzy Dąbrowski.

Jego zdaniem warto jednak trzymać rękę na pulsie.

— Obecnie trwają prace legislacyjne, mające na celu zniesienie asymetrii w relacjach handlowych, a tym samym ułatwienie życia małym i średnim przedsiębiorcom. Warto się tym zainteresować — radzi Jerzy Dąbrowski.

cc937a7e-4287-11ea-b77f-2e728ce88125
Puls Firmy
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE
Puls Firmy
autor: Sylwester Sacharczuk
Wysyłany raz w tygodniu
Sylwester Sacharczuk
Użyteczne informacje dla mikro-, małych i średnich firm. Porady i przekrojowe artykuły, dzięki którym dowiesz się, jak rozwinąć biznes
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane